Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Największe wyzwania w pracy opiekunki - jak sobie z nimi radzić?

Największe wyzwania w pracy opiekunki - jak sobie z nimi radzić?

Choć praca opiekunki może sprawiać wiele radości i dawać ogromną satysfakcję zawodową, niesie ze sobą również mnóstwo wyzwań. Istnieją jednak proste, sprawdzone sposoby pozwalające radzić sobie z trudnościami. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

1. Rozłąka z bliskimi

Wyjazd za granicę wiąże się z rozłąką z rodziną i przyjaciółmi. Zazwyczaj najmocniej odczuwamy tęsknotę na samym początku. Jak sobie z nią radzić?

Przede wszystkim pamiętaj, że to naturalne uczucie i większość opiekunek czuje dokładnie to samo, co Ty. Nad tęsknotą można jednak zapanować. Najlepszym sposobem jest świadome odwracanie uwagi. Postaraj się skupić na pracy. Poznawanie Twojego podopiecznego, jego sąsiadów i bliskich może się okazać niezwykle ciekawym zajęciem. Postaraj się wypracować rytm dnia, który zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa i pomoże odnaleźć się w nowej sytuacji. Nie bądź w stosunku do siebie zbyt surowa – zaklimatyzowanie się w nieznanym otoczeniu to proces, który początkowo może być źródłem ogromnego stresu. Więcej o stresie w pracy opiekuna przeczytasz tutaj: Stres w pracy opiekunki osoby starszej - jak sobie z nim radzić

Warto również dobrze poznać okolicę. Niezależnie od tego, czy trafisz w wyjątkowo urokliwe, turystyczne miejsce, czy spokojniejsze tereny, wykorzystaj czas wolny na odkrywanie nowych miejsc i zaznajamianie się z nową kulturą.

Regularnie utrzymuj kontakt z bliskimi – możesz to robić na przykład przy pomocy popularnych komunikatorów, dzięki którym będziesz mogła nie tylko ich usłyszeć, ale również zobaczyć.

2. Bariera językowa

Przebywając w obcym kraju, będziesz musiała zmierzyć się z barierą językową. Niezależnie od tego, jak dobrze przygotowałaś się do wyjazdu, swobodne porozumiewanie się może utrudnić nie tylko nieznajomość słówek lub struktur gramatycznych, ale także blokada psychiczna.

Pamiętaj, by dać sobie czas i prawo do popełniania błędów – nie musisz od razu perfekcyjnie wyrażać się w nowym języku. Kluczem do sukcesu jest regularność: staraj się przyswajać małe partie materiału, ale systematycznie. Codzienny kontakt z językiem z czasem pozwoli Ci wyzbyć się obaw i swobodnie porozumiewać się w obcym językiem.

Przeczytaj również: Vademecum Opiekunki: Znajomość języka niemieckiego 

3. Choroby seniora

Ogromnym wyzwaniem w pracy opiekunek są choroby, na które cierpi ich podopieczny. Mogą one w dużej mierze wpływać na zakres obowiązków oraz codzienne funkcjonowanie opiekunki. Szczególnie trudne może się okazać towarzyszenie seniorowi cierpiącemu na demencję, która zwykle idzie w parze z agresją, a także chorobę Alzheimera lub inne choroby otępienne. Towarzyszą im zazwyczaj zaburzenia snu, wahania nastrojów, problemy z orientacją, pamięcią oraz trudności z mówieniem. Wyzwaniem jest również opieka nad osobą, która utraciła wzrok lub boryka się ze stomią, nietrzymaniem moczu lub cukrzycą. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

Więcej o chorobie Alzheimera: Alzheimer - jak zapobiegać, rozpoznać i jak wspierać seniora 

Przede wszystkim postaraj się poszerzyć wiedzę na temat choroby, na którą cierpi Twój podopieczny – dzięki temu łatwiej zrozumiesz jego zachowania i nastroje. Warto też ustalić, jak opiekować się chorym – odpowiednie podejście do pacjenta, zastosowanie właściwego leczenia i cierpliwość pomogą ustabilizować stan chorego, a także ułatwią Wam codzienne funkcjonowanie. Nie bój się porozmawiać na ten temat z lekarzem lub ratownikiem medycznym – poproś, by doradzili, jak możesz ulżyć choremu. Pamiętaj, by pozostawać w kontakcie z bliskimi seniora – informuj ich na bieżąco o jego stanie oraz o trudnościach, jakie napotykacie.

Przeczytaj także: Zadbaj o Wiedzę: Spotkania z psychologiem - demencja 

Pomocna może się również okazać wymiana doświadczeń z innymi opiekunkami. Mogą być dla Ciebie wsparciem, a także skarbnicą cennych, wypróbowanych porad. Dzięki temu zyskasz poczucie, że nie jesteś sama.

4. Konflikt z bliskimi seniora

Zdarza się, że źródłem problemów stają się relacje z bliskimi seniora. Szczególnie na początku mogą odnosić się do Ciebie z dużą dozą nieufności. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Postaraj się wczuć w ich położenie. Bardzo często umiarkowany entuzjazm nie wynika z braku sympatii do Ciebie, lecz z troski o seniora – być może trudno im powierzyć opiekę nad bliską osobą komuś obcemu. Kiedy będziesz przykładać się do swoich obowiązków i wkładać w opiekę nad swoim podopiecznym całe serce, szybko zmienią zdanie na Twój temat. Nie zapominaj również o szczerej, otwartej rozmowie, która pomaga szybko zażegnywać konflikty i wyjaśniać nieporozumienia. Bądź samodzielna, otwarta i wykazuj inicjatywę.

Pamiętaj również, by uszanować prawo seniora i jego rodziny do odmienności. Respektuj panujące w domu zasady, a drobne usprawnienia omawiaj z bliskimi podopiecznego. Dzięki temu zyskają poczucie, że ich zdanie ma dla Ciebie ogromne znaczenie. Więcej praktycznych wskazówek na ten temat znajdziesz w tym wpisie: Jak budować pozytywne relacje z rodziną podopiecznego

5. Złe warunki pracy

Może się zdarzyć, że warunki, jakie zastaniesz po przyjeździe, diametralnie różnią się od tych, które były zawarte w ofercie. Co wtedy zrobić? Niezwłocznie zgłoś zaistniałą sytuację koordynatorom. Czasami dochodzi również do tego, że bliscy seniora próbują wymusić na opiekunce wykonywanie dodatkowych zadań, które wykraczają poza zakres ustalonych obowiązków. Mogą również oczekiwać, że będziesz je wykonywać kosztem czasu wolnego.

Pamiętaj, że nie musisz (a wręcz nie powinnaś) godzić się na takie traktowanie. Spróbuj taktownie wyjaśnić sytuację. Jeśli jednak próby dojścia do porozumienia zawiodą lub uznasz, że praca w takich warunkach jest ponad Twoje siły, pamiętaj, że nie jesteś skazana na siebie. Skontaktuj się z koordynatorem i poproś o przeniesienie w inne miejsce. Więcej o tym, dlaczego warto pozostawać w kontakcie z agencją, przeczytasz w tym wpisie: Vademecum Opiekunki: Dlaczego kontakt telefoniczny jest ważny.  

Niezależnie od tego, z którą z opisanych wyżej sytuacji przyjdzie Ci się zmierzyć, postaraj się zachowywać pozytywne nastawienie. Pomoże Ci ono cierpliwie znosić trudne dni i cieszyć się z satysfakcjonujących chwil.

NALEŻYMY DO

SAZ

KONTAKT

Ad Senior Plus sp. z o.o. sp. k.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Chciałabym serdecznie podziękować za dotychczasową udaną współpracę, bardzo dobry kontakt z firmą, pomoc i wsparcie w trudnych chwilach. Dziękuję za dobre rady, udane zlecenia, trafnie dobrane oferty do moich oczekiwań i doświadczenia. Dziękuję za dołożenie wszelkich starań, aby wyjazdy okazały się udane!

Małgorzata (województwo lubuskie)