Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Vademecum Opiekunki: Znajomość języka niemieckiego

Vademecum Opiekunki: Znajomość języka niemieckiego

Czasami od osób, które do nas dzwonią w sprawie pracy, na pytanie o znajomość języka niemieckiego słyszymy, że nie jest to istotne, że najważniejsze jest to, co się robi... Czy mają rację?

Takie stwierdzenie jest w jakiejś części trafne. Praca opiekunki/opiekuna osób starszych w dużej mierze zależy bowiem od zaangażowania i od tego czy lubi się tę pracę czy nie. I prawdą jest, że jeśli ktoś nie lubi opiekować się osobami starszymi, to nawet bardzo dobra znajomość języka niemieckiego nie sprawi, że będzie zadowolony. Co za tym idzie opiekunka/opiekun, który zna język słabo, ale lubi swoją pracę, będzie dobrze wywiązywał się ze swoich obowiązków. Co więcej, będzie starał się coraz szybciej uczyć języka, by jak najlepiej komunikować się ze swoim podopiecznym.

Co zatem daje znajomość języka niemieckiego w pracy opiekunki/opiekuna osób starszych?

 

Przede wszystkim bezpieczeństwo. Już podstawy komunikacji w języku niemieckim dają możliwość wezwania pomocy medycznej, samodzielnego załatwiania czynności związanych z prowadzeniem domu, wizytami podopiecznego u lekarza, nawiązywanie relacji z seniorem, a także komunikowaniem swoich własnych potrzeb czy uwag.

Czy warto, więc poprawiać swoją znajomość języka niemieckiego?

 

Warto, chociażby ze względu na bezpieczeństwo własne i podopiecznych oraz komfort pracy. Pisząc ten tekst jestem po rozmowie z jedną z opiekunek, pracującą na Bawarii, która niedawno uratowała życie podopiecznej. Rozpoznała u niej objawy udaru i od razu zadzwoniła po pogotowie. Komunikatywna znajomość języka niemieckiego wystarczyła do tego, by szybko zareagować.

Takie sytuacje są wpisane w pracę opiekunki/opiekuna osoby starszej. Bez podstawowej znajomości języka trudno odpowiednio zareagować. Potęguje to dodatkowo stres w nagłej sytuacji.

Osoby starsze, a zwłaszcza te z demencją, często szybko stają się niecierpliwe. Wymagają szczególnego podejścia i zrozumienia. Język niemiecki odgrywa tutaj bardzo dużą rolę. W takich sytuacjach im lepsza znajomość języka niemieckiego tym łatwiej jest zrozumieć podopiecznego. Łatwiej też wyrazić nasze oczekiwania i przekazać polecenia.

Czy finansowo opłaca się znać lepiej język niemiecki?

 

Nie jest tajemnicą, że im opiekunka czy opiekun lepiej znają język niemiecki tym wyższe zarobki mogą otrzymać. Powszechnie też wiadomo, że są rodziny, które oczekują przede wszystkim tego, że ich seniorka czy senior będą miały w domu nie tylko opiekę, ale i towarzystwo ze strony opiekunów.

Zdarza się czasem tak, że rodzina mieszkająca w oddaleniu od seniora, szuka wyłącznie opiekuna czy opiekunki dla swoich najbliższych z tego powodu, żeby nie czuli się samotni i by czuli się bezpieczni. Zaznacza przy tym, że wymaga dobrej znajomości języka niemieckiego.

To jest przynajmniej kilka powodów, dla których warto stale podnosić swoje kwalifikacje językowe. Mówi się, że na naukę nigdy nie jest za późno. Dlatego wiek nie może stanowić wymówki. Warto przy tym dodać, że człowiek najlepiej uczy się języka obcego wtedy, kiedy przebywa wśród obcokrajowców. Praca opiekunki/na osoby starszej może być, zatem idealnym miejscem do nauki języka obcego.

NALEŻYMY DO

SAZ

KONTAKT

Ad Senior Plus sp. z o.o. sp. k.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Jako mój pracodawca pan Dariusz z firmy Ad Senior sp. z o.o. sp. k. w Zielonej Górze zawsze sprawdza się znakomicie. Nasza współpraca trwa już 4 lata, w ciągu tego czasu wiele razy mogłam liczyć na rzetelność i zaangażowanie ze strony pracodawcy. W razie problemów w czasie pracy pan Dariusz zawsze reaguje na zaistniałą sytuację, jest pod telefonem, nigdy nie odczułam pozostawienia mnie bez opieki. Firma jest solidna, skupiająca się na pracownikach i ich potrzebach. Jestem zadowolona ze współpracy i chętnie polecę tę firmę innym osobom.

Eugenia, opiekunka osób starszych z Zielonej Góry