Jak budować pozytywne relacje z rodziną podopiecznego?
Zbudowanie bliskiej więzi z podopiecznym jest niezwykle ważne w pracy opiekunki. Równie ważne jest jednak dbanie o pozytywne relacje z jego rodziną. Bliscy seniora mogą Cię wspierać w trudnych sytuacjach, reagować na potrzeby Twoje i seniora i ułatwiać w ten sposób codzienne obowiązki. Zobacz jak taką relację zbudować.
Miej odpowiednie nastawienie
By stworzyć pozytywną relację z innymi, niezbędne jest pozytywne nastawienie. Pamiętaj o uśmiechu i otwartości. Nawet jeśli pojawi się trudna sytuacja już na samym początku, staraj się nie oceniać jej od razu negatywnie. Być może krótka rozmowa wystarczy, by rozwiać wątpliwości i rozwiązać problem. Pamiętaj, że rodzina zawsze będzie miała na uwadze dobro podopiecznego – pokaż im, że dla Ciebie to również jest priorytetem.
Rozmawiaj i wyjaśniaj sytuacje
To ważne, by nie chować w sobie urazy, jeśli bliscy podopiecznego zlekceważą Twoją prośbę czy będą wymagać od Ciebie za dużo. W takich sytuacjach stawiaj na swoim – stanowczo, ale grzecznie. Przypomnij bliskim seniora warunki, na jakich wykonujesz swoje zadania. W razie trudności w komunikacji, skontaktuj się z agencją. W AdSenior dbamy o komfort pracy naszych opiekunek, dlatego zawsze interweniujemy, jeśli otrzymamy od nich zgłoszenie. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Vademecum Opiekunki: Dlaczego kontakt telefoniczny jest ważny?
Szanuj reguły panujące w domu
W domu seniora jesteś gościem i dlatego – chociaż nie zawsze możesz zgadzać się z panującymi tam zasadami – powinnaś ich przestrzegać. Dotyczy to także wartości wyznawanych przez podopiecznego i jego bliskich, jak i zwyczajów panujących w domu. Narzucanie własnych zasad – o ile nie zależy od tego zdrowie oraz dobre samopoczucie seniora – może zostać negatywnie odebrane jako brak szacunku do podopiecznego i jego bliskich.
Ustal zasady pracy
W niektórych przypadkach warto od razu ustalić z rodziną seniora zasady pracy. Przy pierwszym spotkaniu z pewnością ktoś z bliskich wdroży Cię w zadania. Jeśli pojawi się wśród nich coś, o czym nie wiedziałaś wcześniej, od razu to zakomunikuj. Ustal też w jakich sytuacjach możesz kontaktować się z rodziną seniora, w jakim zakresie są w stanie Ci pomóc. Uprzedź, że będziesz informowała ich o wszelkich niepokojących objawach czy zachowaniach podopiecznego i w takich sytuacjach oczekujesz ich interwencji.
Nie bój się stawiać granic
Bądź asertywna i dbaj o swój komfort pracy – w dużej mierze zależy on od Ciebie. Bliscy rodziny muszą szanować Twój czas wolny i prawo do prywatności. Nie powinni także wymagać od Ciebie wykonywania czynności, które wychodzą poza ustalony zakres. Pamiętaj, że wszystkie zasady pracy są zapisane w umowie i to ona może być punktem wyjścia do wyjaśnienia nieporozumień.
Rób swoje
Na koniec najważniejsze – po prostu wykonuj swoją pracę najlepiej jak potrafisz. Twoja pracowitość i zaangażowanie w obowiązki z pewnością zostaną dostrzeżone przez rodzinę podopiecznego. Szczególnie jeśli nawiążesz z seniorem przyjazną więź. Z osobą starszą często trzeba się obchodzić jak z dzieckiem: zachęcać ją do jedzenia, organizować aktywności, skłaniać do samodzielności. Wszystko z uśmiechem na twarzy i cierpliwością, które pozwolą seniorowi poczuć się swobodniej. Na tym celu skoncentruj swoją uwagę i energię. Jeśli zauważysz postępy w swojej relacji z podopiecznym, dostrzegą je również jego bliscy. W końcu obu stronom właśnie na tym zależy najbardziej.