Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Jak uczyć się języka niemieckiego? - 11 praktycznych wskazówek

Jak uczyć się języka niemieckiego? - 11 praktycznych wskazówek

Wiele osób chciałoby podjąć pracę jako opiekunka czy opiekun osoby starszej za granicą - posiadają odpowiednie doświadczenie, lecz brakuje im podstawowej umiejętności niezbędnej przy tego rodzaju pracy: komunikatywnego posługiwania się językiem obcym. W zawodzie opiekunki osób starszych w Niemczech język jest kluczowym elementem pracy umożliwiającym porozumienie się z podopiecznym i jego rodziną oraz pomagającym w codziennym funkcjonowaniu w sklepie czy u lekarza. 

 

Jak zatem nauczyć się niemieckiego?

Przedstawiamy kilka prostych, sprawdzonych zasad, które mogą Ci w tym pomóc!

 

1. Najtrudniej jest zacząć!

Początek nauki często bywa frustrujący - nic jeszcze nie rozumiemy, treści i słówka wydają się trudne, nielogiczne… Najważniejsze, by się nie poddawać i próbować dalej i dalej, aż nadejdzie moment, że język przestanie brzmieć skomplikowanie i obco.
 

2. Regularność, regularność i jeszcze raz regularność!

W nauce języka kluczowa jest regularność i stałe poszerzanie słownictwa- zaplanuj kilka minut dziennie na naukę języka. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule na naszym blogu: Język niemiecki - zaplanuj naukę
 

3. Zacznij od nauki tego, co Cię interesuje

Człowiek szybciej i chętniej uczy się tego, co go interesuje. Tak samo może być w przypadku języków obcych. Jeśli lubisz zwiedzać i podróżować - zacznij od nauki pytań o drogę, kierunki, najbliższy przystanek autobusowy. Gdy interesujesz się gotowaniem - naucz się nazw produktów, czynności i przyborów kuchennych. Ucząc się zwrotów z zakresu swoich zainteresowań poznasz także konstrukcje gramatyczne i słówka przydatne w innych dziedzinach. Słownictwo z wielu dziedzin znajdziesz w ponad 120  lekcjach, które publikujemy na naszej stronie Nauka języka niemieckiego

 

4. Skup się na całych frazach, nie pojedynczych słowach

Będzie Ci zdecydowanie łatwiej, gdy zbudujesz nawyk nauki całych wyrażeń np. mam na imię… , zamiast uczyć się osobno słów “mieć” oraz “imię”. W ten sposób łatwiej Ci będzie posługiwać się pełnymi zdaniami, a także rozumieć Niemców. 

 

5. Staraj się mówić i popełniaj błędy

W języku najważniejsza jest chęć komunikacji, a nie ilość popełnionych błędów. Nie bój się - każdy je popełnia. Każdy obcokrajowiec doceni to, że starasz się porozumieć z nim w jego ojczystym języku. Temat przełamywania bariery językowej opisaliśmy na naszym blogu: Jak uczyć się języka obcego? Bariera językowa.

 

6. Otaczaj się językiem

Im więcej języka w Twoim życiu tym lepiej! Możesz słuchać piosenek, radio i audiobooków, czytać książki i gazety, oglądać telewizję i filmy w języku niemieckim. Z czasem zaczniesz rozumieć coraz więcej, a dodatkowo osłuchasz się ze sposobem mówienia rodzimych użytkowników języka.

 

7. Myśl po niemiecku

Możesz spróbować skomentować w głowie daną sytuację używając wyrażeń po niemiecku lub przetłumaczyć swój plan dnia. Dzięki temu Twój mózg będzie traktował nowy język jako bardziej naturalny, a nauka przyjdzie Ci z większą łatwością.

 

8. Co, gdy zapomnę słowa?

Każdemu z nas, nawet w ojczystym języku czasem brakuje konkretnego słowa lub wyrażenia. Staraj się wówczas zastąpić je innym, podobnym lub opisać to, o co Ci chodzi. 

 

9. Wykorzystaj czas pobytu w Niemczech

Nic tak nie rozwija językowo jak pobyt w innym kraju! Słuchaj, włączaj się do rozmowy, szukaj okazji do kontaktu.
 

10. Korzystaj z nowych technologii

Istnieje na rynku wiele, często darmowych aplikacji i kursów do nauki języka niemieckiego online. Znajdziesz tam nowe słówka i naukę gotowych zwrotów. Wykonasz ćwiczenia z czytania, pisania, słuchania, a często nawet z mówienia! Możesz zacząć naukę od podstaw, a także na podstawie napisanego testu rozpocząć od konkretnego poziomu zaawansowania.

 

11. Myśl pozytywnie!

Co najważniejsze- myśl pozytywnie. Efekty nie przychodzą od razu, są wynikiem ciężkiej pracy i włożonego czasu. Jednak warto! Ani się obejrzysz, a będziesz w stanie swobodnie komunikować się z Podopiecznym i jego rodziną. Satysfakcja gwarantowana!

 

NALEŻYMY DO

SAZ

KONTAKT

Ad Senior Plus sp. z o.o. sp. k.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Chciałabym serdecznie podziękować za dotychczasową udaną współpracę, bardzo dobry kontakt z firmą, pomoc i wsparcie w trudnych chwilach. Dziękuję za dobre rady, udane zlecenia, trafnie dobrane oferty do moich oczekiwań i doświadczenia. Dziękuję za dołożenie wszelkich starań, aby wyjazdy okazały się udane!

Małgorzata (województwo lubuskie)