Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Jak uczyć się języka obcego? Bariera językowa.

Jak uczyć się języka obcego? Bariera językowa.

Jak uczyć się języka obcego?

 

Przygotowaliśmy dla Was kilka naszym zdaniem najważniejszych wskazówek pomocnych przy nauce języka obcego.

 

Bariera językowa?

Największym problemem przy porozumiewaniu się w języku obcym jest tzw. bariera językowa, czyli strach przed mówieniem. Boimy się, że będziemy oceniani, a osoba, z którą rozmawiamy wychwyci wszystkie nasze błędy, bądź nas nie zrozumie. Mamy z tym problem nawet wtedy, gdy już całkiem dobrze radzimy sobie z komunikacją w obcym języku.

 

A gdyby tak…

popatrzeć na to z trochę innej strony. Każdy z nas spotyka w Polsce wokół siebie coraz więcej obcokrajowców, którzy starają się komunikować z nami w naszym języku. Najczęściej nie sprawia nam to problemu, że ktoś mówi niegramatycznie (gramatyka języka polskiego naprawdę nie jest łatwa dla obcokrajowców) czy też nie wymawia prawidłowo fonetycznie poszczególnych słów. Jaka jest nasza reakcja na te osoby, czy poprawiamy każdy ich błąd? Otóż nie, najczęściej rozumiemy, co chcą powiedzieć i doceniamy to, że starają się mówić po polsku.

 

Wykorzystuj sposobności

Podobnie jest z językiem niemieckim. Najważniejsza jest chęć mówienia w tym języku. Oczywiście, żeby coś powiedzieć musimy znać słowa, zwroty, trochę gramatyki itp. Jeśli jednak uczymy się systematycznie, to nie ma lepszej okazji do poprawiania swojej umiejętności posługiwania się językiem niemieckim niż przebywanie wśród Niemców. Praca, jako Opiekunka/Opiekun osób starszych w Niemczech jest bardzo dobrą sposobnością do nauki języka niemieckiego. Codzienny kontakt z podopiecznym sprawia, że jesteśmy zmuszeni do nazywania otaczających nas rzeczy i czynności w tym języku. Jest to konieczne, żeby wykonywać dobrze swoją pracę. Pamiętaj też, że dzięki przełamywaniu oporów z dnia na dzień będziesz mówić lepiej. Zobaczysz, jak z każdym dniem będzie zmniejszał się stres związany z mówieniem, a na jego miejscu pojawi się satysfakcja, że coraz więcej potrafisz powiedzieć.

 

Pamiętaj, że nikt nie ocenia tego, że starając się mówić po niemiecku robisz błędy lub czasami nie wiesz, jak coś powiedzieć. Najważniejsza jest chęć komunikowania się i uczenia się języka. Czerp radość z drobnych sukcesów i rozwijania swoich umiejętności!

 

Na koniec kilka pomocnych wskazówek:

 

  1. Ucz się i powtarzaj nowe słówka i całe zwroty – kilka na dzień, ale nie za dużo
  2. Jeśli lubisz to wypisuj sobie nowe słowa, zwroty, wyrażenia w zeszycie czy na karteczkach
  3. Rozmawiaj w języku obcym, mimo popełnianych błędów (wplataj w rozmowę nowe słowa i zwroty, by je ćwiczyć i tym samym lepiej zapamiętywać)
  4. Dopytuj osobę, z którą masz styczność w Niemczech, a przy której czujesz się swobodniej o nazwy rzeczy, przedmiotów, czynności
  5. Słuchaj i oglądaj programy niemieckojęzyczne
  6. Naklejaj sobie kartki na przedmioty w domu z ich nazwami po niemiecku
  7. Zaglądnij też na naszego bloga, gdzie znajdziesz kolejne lekcje niemieckiego z podstawowym słownictwem, które przydaje się, na co dzień. https://www.adsenior.pl/blog
  8. Polub nasz profil na Facebooku https://www.facebook.com/adsenioropiekanadseniorami/ i w każdy czwartek poznawaj nowe zwroty po niemiecku.

 

NALEŻYMY DO

SAZ

KONTAKT

Ad Senior Plus sp. z o.o. sp. k.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Chciałabym serdecznie podziękować za dotychczasową udaną współpracę, bardzo dobry kontakt z firmą, pomoc i wsparcie w trudnych chwilach. Dziękuję za dobre rady, udane zlecenia, trafnie dobrane oferty do moich oczekiwań i doświadczenia. Dziękuję za dołożenie wszelkich starań, aby wyjazdy okazały się udane!

Małgorzata (województwo lubuskie)