Słowniczek chorób otępiennych u seniorów
Czym jest choroba otępienna?
Choroby otępienne, zwane inaczej demencją, są postępującymi przewlekłymi chorobami mózgu związanymi najczęściej z utratą lub uszkodzeniem komórek nerwowych (neuronów), a także odkładaniem się w mózgu nieprawidłowego białka. Bywają też wynikiem obrażeń głowy, nadużywaniem alkoholu, zatruciem czy skutkiem ubocznym przyjmowania leków. Najczęściej dotyczą ludzi starszych, jednak, niestety, częstość występowania demencji u osób poniżej 50 r. ż. z roku na rok wzrasta.
Choroba otępienna dotyka różnych sfer, takich jak: pamięć, myślenie, orientacja w przestrzeni, rozumienie czy język. Otępienie powoduje u chorego zagubienie, frustrację, zaburzenia w kontroli zachowania, a czasem agresję.
Istnieje kilkadziesiąt rodzajów chorób otępiennych o różnych przyczynach, mechanizmach powstawania, przebiegu. Niestety, są to choroby postępujące, trwające do końca życia chorego. Nie da się odwrócić ich skutków. Naukowcy niewiele wiedzą o tym, jak przeciwdziałać wystąpieniu choroby - wiemy natomiast, jak możemy pomóc osobie z demencją w codziennym funkcjonowaniu.
Jak może przebiegać choroba otępienna?
Pierwsze objawy mogą być wręcz niezauważalne, często są mylone z chwilowym roztargnieniem czy zmęczeniem. Może to być na przykład zapomnienie daty wizyty u lekarza, zgubienie kluczy do domu czy pomylenie godziny odjazdu autobusu. Typowym początkowym objawem jest zaburzenie pamięci krótkotrwałej (czyli tej, odpowiedzialnej za zapamiętanie świeżych, odebranych przed chwilą informacji) - przejawia się to zadawaniem przez seniora ciągle tych samych pytań.
Późniejszymi objawami, które mogą wystąpić są:
- problem z przypomnieniem sobie informacji z przeszłości
- trudność w zapamiętaniu nowych informacji
- zaburzenia zachowania: apatia, agresja, dezorientacja, brak kontroli zachowania - w niektórych sytuacjach chory zachowuje się w sposób zbliżony do dziecka - nie wie, co wypada zrobić lub powiedzieć w danej sytuacji, a czego nie
- trudności w wykonywaniu codziennych aktywności jak ubranie się, czynności higieniczne, gotowanie
Jakie są najczęściej spotykane choroby otępienne?
Choroba Alzheimera
Najczęściej występująca choroba otępienna. Do zmian w zachowaniu dochodzi stopniowo, objawy pojawiają się w zależności od fazy choroby. Oznacza to, że chory może funkcjonować jak „sinusoida”, naprzemiennie: raz jego stan jest lepszy, a raz gorszy.
Otępienie z ciałami Lewy’ego
Występują objawy otępienne, takie jak wymienione powyżej, a ponadto mogą pojawić się omamy wzrokowe (chory może rozmawiać z lustrem, telewizorem, nie rozpoznaje bliskich osób) oraz objawy zespołu parkinosowskiego jak drętwienie części ciała czy patrzenie w jeden punkt.
Otępienie czołowo-skroniowe
Na pierwszy plan wysuwają się często dodatkowo zaburzenia zachowania – chory staje się impulsywny, agresywny, często mówi niestosowne rzeczy i jest bezkrytyczny w odniesieniu do własnej osoby.
Demencja naczyniowa
Wywołana przez uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu np. w wyniku udaru. Uszkodzone naczynia nie dostarczają do komórek mózgowych odpowiedniej ilości krwi z tlenem i składnikami odżywczymi.
Objawy demencji mogą wystąpić bezpośrednio po udarze lub nasilać się z czasem, w miarę pogarszania się stanu naczyń krwionośnych.
Jak pomóc osobie z chorobą otępienną?
Przede wszystkim należy skontaktować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia mającego na celu spowolnienie procesu otępienia. Lekarz może przepisać leki, skierować na dodatkowe badania czy zalecić podjęcie aktywności np. gimnastyki czy wykonywania ćwiczeń stymulujących pamięć. W tym mogą pomóc najbliżsi chorej osoby oraz Ty, droga Opiekunko! Więcej na temat stymulowania pamięci przeczytasz w artykule: https://www.adsenior.pl/blog/cwiczenie-pamieci
Źródła:
Wyspy Pamięci. Fundacja na rzecz standardów opieki w chorobach otępiennych
B. Śmieszniak (2020) Otępienie – co to jest, jak leczyć, jak rozpoznać i zwalczać ze strony internetowej https://www.doz.pl/czytelnia
Cierpiałkowska L. (2009). Psychopatologia, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar
Barczak A. i in. (2015) Otępienie z ciałami Lewy’ego — jak rozpoznawać?, jak leczyć?, Via Medica ze strony internetowej: https://journals.viamedica.pl/