Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Ćwiczenie pamięci

Ćwiczenie pamięci

 

 

 

 

 

 

Po 60 roku życia połączenia neuronalne w mózgu zaczynają obumierać - wiąże się to ze stopniowym pogarszaniem pamięci, co może powodować niepokój, złość i zagubienie Seniora. Niektóre kłopoty z pamięcią mogą być powodowane przez chorobę np. amnezję czy chorobę Alzheimera, a inne być naturalnym procesem związanym z wiekiem.

 

Według badań informacje raz zakodowane w pamięci znajdują się tam na zawsze, jednak z biegiem czasu, jeśli przez wiele miesięcy nie staramy się przypomnieć sobie danego faktu- tracimy tzw. “klucz dostępu”. Aby lepiej zrozumieć, o czym mowa: wyobraź sobie, że znajdujesz się w domu pełnym zamkniętych drzwi. Masz przy sobie pęk kluczy. Szybko potrafisz odnaleźć klucz do salonu i kuchni, bo często z nich korzystasz. Jednak znalezienie klucza do pokoju gościnnego czy gabinetu zajmuje więcej czasu, jest trudniejsze i bardziej wymagające. Klucza na strych, gdzie nie byłeś od wielu lat w ogóle nie udaje się znaleźć.

 

Podobnie jest z pamięcią - jeśli często używasz jakiejś informacji  (czyli próbujesz dostać się do pokoju), łatwo znajdziesz “klucz dostępu” (czyli metaforyczny klucz do drzwi). Jeśli rzadko- przychodzi to o wiele trudniej. W przypadku, gdy przez wiele lat nie przypominaliśmy sobie danej informacji- możemy całkowicie utracić dostęp do niej.

 

Pomóżmy naszym Podopiecznym ćwiczyć pamięć, aby ich “klucze” pozostawały użyteczne jak najdłużej. Wspólne ćwiczenia mogą uspokoić Seniora, dać mu poczucie kontroli, a dodatkowo być ciekawym sposobem na spędzenie czasu.

 

Jak można ćwiczyć pamięć Seniora?

  • rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek

Istnieje wiele typów krzyżówek o różnych poziomach trudności. Można je nabyć np. w sklepach z gazetami.

  •  gry planszowe i karciane 

Wielu z naszych podopiecznych lubi grać w chińczyka – po niemiecku Mensch ärgere dich nicht. Wspólna gra może być także okazją do spotkania towarzyskiego.

  • puzzle

                Ćwiczą koncentrację, uspokajają, pozwalają szukać powiązań między elementami. Dodatkowo występują w wielu wzorach, które można dostosować do zainteresowań seniora: ogrodnictwo, malarstwo, pejzaże, a nawet motoryzacja.

  •  malowanie po numerach 

                Można kupić gotowe zestawy, obrazy dostępne w sklepach hobbystycznych i papierniczych.

  • nauka cytatów, rymowanek, limeryków

                Wspólne czytanie i nauka małych porcji tekstu może okazać się wspaniałym sposobem na stymulację pamięci. Warto dobrać takie teksty, które będą zgodne z zainteresowaniami Seniora.

  • korzystanie z oferty kulturalnej

Dobra książka, trzymająca w napięciu sztuka teatralna lub wycieczka do muzeum pobudzają intelekt i poszerzają horyzonty. Warto regularnie śledzić ofertę kulturalną w okolicy i w ten sposób pobudzać mózg do przyswajania i przetwarzania nowych informacji.

 

Zachęcamy do wspólnych ćwiczeń i pobudzania pamięci!

 

Bibliografia:

Nęcka E., Orzechowski J., Szymura B., Wichary S., Psychologia Poznawcza, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2020

NALEŻYMY DO

SAZ

KONTAKT

Ad Senior sp. z o. o.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Bardzo dobra firma, uczciwa i solidna, godna polecenia. Wynagrodzenie zawsze w terminie, składki odprowadzane do ZUS-u od średniej krajowej, karta EKUZ, stały kontakt z szefem, który zawsze służy pomocą w razie problemu. Współpraca układa nam się bez zarzutu, mogę każdemu polecić tę firmę z pełną odpowiedzialnością. Pracuję już drugi rok i jestem bardzo zadowolona.

Emiliana z okolic Bydgoszczy