Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Język niemiecki - Alltagsdeutsch - niemiecki na co dzień

Język niemiecki - Alltagsdeutsch - niemiecki na co dzień

ALLTAGSDEUTSCH - Was ist denn los? - O co w ogóle chodzi?

Mowa o tzw. „mowie potocznej”, która występuje w języku niemieckim, tak jak w każdym innym. Te pewne utarte zwroty, często bardzo krótkie zdania występują w naszych codziennych rozmowach. Używamy ich nie zastanawiając się nawet nad tym. Warto się ich uczyć w języku niemieckim, ponieważ usprawniają codzienną komunikację. Zapraszamy do lektury!

        No właśnie, o co tu w ogóle chodzi? Czasami słyszymy w języku niemieckim takie zwroty, które nie bardzo pasują do norm gramatycznych. Często wyłapujemy w czasie konwersacji skróty, „zjadanie” końcówek, krótkie zdania, które trudno przetłumaczyć słowo po słowie itp. W codziennej komunikacji używane są prawie zawsze, a rzadko, kiedy uczymy się ich na kursach.

Mowa tu o tzw. „mowie potocznej”, która występuje w języku niemieckim, tak jak w każdym innym. My także w naszym języku ojczystym, używamy zwrotów, które rzadko występują w oficjalnej mowie. Nie chodzi tu przy tym o słowa wulgarne.

Te pewne utarte zwroty, często bardzo krótkie zdania występują w naszych codziennych rozmowach. Używamy ich nie zastanawiając się nawet nad tym.

Kilka przykładów:

Mach’s gut!

Es ist mir egal.

Das geht mir auf die Nerven.

►Jak się uczyć języka potocznego?

• Stopniowe opanowywanie zwrotów i całych zdań z języka potocznego, jest bardzo pomocne w komunikacji w języku niemieckim. Najprościej uczyć się całych wypowiedzi, a nie pojedynczych słów. Jest to o tyle ważne, że kiedy przetłumaczymy sobie poszczególne słowa osobno, to możemy otrzymać zupełnie inne znaczenie, niż to, o które nam chodzi.

• W naszym cyklu nauki języka niemieckiego chcielibyśmy zaproponować Wam serię dotyczącą języka potocznego. Skupiamy się na krótkich zdaniach, zwrotach, które są często używane i będziemy je publikować na naszym profilu Facebook.

• Człowiek najlepiej przyswaja język obcy przebywając w otoczeniu osób, dla których jest to język ojczysty. Pracując jako Opiekunka/Opiekun osób starszych w Niemczech spotykacie się codziennie z potocznym językiem niemieckim.  Wykorzystujcie to, jako najlepszą możliwość uczenia się. Zwróćcie uwagę na to, kiedy ktoś mówi używając właśnie zwrotów, które będą się pojawiać w naszym cyklu. Próbujcie ich używać. Nie bójcie się stosować nowych zdań. Pamiętajcie, że nawet jeśli, coś Wam nie wyjdzie, nie ma to znaczenia, bo za drugim lub trzecim razem będzie coraz lepiej. Powtarzanie nauczonych zwrotów w sytuacjach codziennych sprawi, że Wasza znajomość języka niemieckiego będzie coraz lepsza.

Zachęcamy do tego, żeby wzbogacać swój zasób gotowych zdań. Nie bójcie się używać nowych zwrotów. Jesteśmy przekonani, że wiele z nich znacie już ze słyszenia. Czas zatem zrobić kolejny krok do przodu.

NALEŻYMY DO

SAZ

SAO

KONTAKT

Ad Senior Plus sp. z o.o. sp. k.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Bardzo dobra firma, uczciwa i solidna, godna polecenia. Wynagrodzenie zawsze w terminie, składki odprowadzane do ZUS-u od średniej krajowej, karta EKUZ, stały kontakt z szefem, który zawsze służy pomocą w razie problemu. Współpraca układa nam się bez zarzutu, mogę każdemu polecić tę firmę z pełną odpowiedzialnością. Pracuję już drugi rok i jestem bardzo zadowolona.

Emiliana z okolic Bydgoszczy