Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Zmiana czasu na zimowy

Zmiana czasu na zimowy

Zmiana czasu na zimowy

 

Od wielu lat w ostatni weekend października przesuwamy zegarki, zmieniając czas z letniego na zimowy. W tym roku nastąpi to w nocy z soboty na niedzielę czyli z 28 na 29 października. Przedstawimy nasze czasomierze o godzinę do tyłu z 3:00 na 2:00.

 

Skąd się wzięła taka praktyka? Czy w Niemczech też się ją stosuje? Czy może mieć jakiś wpływ na zdrowie, szczególnie seniorów? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w poniższym artykule.

 

Praktykę przestawiania czasu stosuje się w ponad 70 krajach na świecie w tym we wszystkich krajach europejskich, z wyłączeniem Islandii i Białorusi. W Polsce została wprowadzona w dwudziestoleciu międzywojennym, później w niektórych latach po II Wojnie Światowej, a obecnie, od 1977 r. nieprzerwanie, dwa razy w roku stosujemy ten zwyczaj. W październiku czas jest cofany o jedną godzinę, co oznacza, że dni stają się krótsze, a noce dłuższe. Zmiana czasu ma na celu lepsze wykorzystanie naturalnego światła i oszczędność energii. Trwają dyskusje pomiędzy państwami w Unii Europejskiej odnośnie zaprzestania przestawiania zegarków. Według badań rezygnacja ze zmiany czasu mogłaby pozytywnie wpłynąć na samopoczucie i zwiększyć komfort życia, a także przyczynić się do oszczędności paliwa. Na ten moment naukowcy prowadzą badania, a ostateczna decyzja zapadnie w 2026 r. 

 

Istniejące już badania podnoszą temat negatywnego wpływu zmiany czasu na zdrowie i samopoczucie. Rozwiniemy ten temat.

 

Naukowcy twierdzą, że zmiana czasu najbardziej dotyka ludzi, którzy mają problemy ze snem lub mają zaburzony rytm okołodobowy, ponieważ nawet niewielka zmiana powoduje u nich zaburzenia snu, a kiedy źle śpimy zwiększa się ryzyko zmian ciśnienie, tętna, cukru - czyli zwiększa się ryzyko innych dolegliwości. U ludzi w pełni zdrowych godzina różnicy pomiędzy czasem letnim, a zimowym nie powinna odgrywać większej różnicy. 

 

Niestety, duża część seniorów boryka się z problemami ze snem. Aby im przeciwdziałać muszą mieć wypracowany ścisły harmonogram dnia, który zostaje rozregulowany przez zmianę czasu. Serdecznie zachęcamy, aby do przestawienia zegarków zacząć przygotowywać się parę dni wcześniej lub regulować zegar biologiczny stopniowo przez parę dni po przestawieniu zegarków: na przykład kładąc się spać o 10/15 minut później niż poprzedniego dnia. 

 

Przestawienia czasu może być także źródłem stresu np. gdy zapomnimy o przestawieniu zegarka i pomylimy godzinę niedzielnego spotkania. Aby uniknąć dodatkowego stresu warto porozmawiać na temat zmiany czasu z seniorem i wspólnie przestawić zegarki w domu w sobotni wieczór. Zegarki w telefonach i te, sterowane radiowo przestawią się same.

 

Nagłe zmiany (zarówno czasu jak i te w życiu) nigdy nie są dobre dla organizmu. Zatroszczmy się zatem o naszych Podopiecznych sprawiając, że tegoroczna zmiana czasu będzie dla nich mniej dotkliwa.

 

Źródła:

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C460181%2Ceksperci-zmiana-czasu-to-dla-organizmu-dyskomfort.html

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/czy-polska-zrezyguje-zmiany-czasu-na-letni-zimowy-3666.html

https://zdrowie.pap.pl/srodowisko/zmiana-czasu-zegar-biologiczny

 

Poniżej kilka ciekawostek odnośnie zmiany czasu:

 

► W języku niemieckim istnieje łatwy mnemotechniczny sposób zapamiętania, w którą stronę przesuwamy wskazówki zegara. Wystarczy zapamiętać np.:

  • Im Sommer zeigt das Thermometer PLUS und im Winter MINUS. (W lecie termometr pokazuje PLUS, w zimie MINUS)
  • Im „Frühjahr“ muss man „früher“ aufstehen.(Wiosną wstaje się wcześniej)

Zatem wiosną przesuwamy wskazówki godzinę do przodu, a jesienią do tyłu 

► Aby nie zepsuć zegarka, lepiej przesunąć wskazówki o jedenaście godzin do przodu niż przesuwać wskazówki do tyłu. Jak twierdzą zegarmistrzowie to lepsze dla mechanizmów naszych zegarków ⌚

► Po raz pierwszy zmieniono czas na letni w 1916 roku, do tego czasu zawsze obowiązywał czas zimowy

► Zmiana czasu na letni i zimowy ma być kontynuowana jeszcze do 2026 roku

 

 

A poniżej kilka wyrażeń związanych z przestawieniem zegarków na czas zimowy w języku niemieckim ❄️

▪die Winterzeit – czas zimowy

▪die Zeitumstellung – przestawienie czasu

▪die Uhr umstellen – przestawić zegarek

▪die Uhr vorrücken – przestawić zegarek do przodu

▪die Uhr zurückstellen  – przestawić zegarek do tyłu

▪eine Stunde länger schlafen – spać jedną godzinę dłużej

▪auf einen Tag fallen – przypadać w jakiś dzień

▪die Uhr um eine Stunde nach vorne/hinten umstellen – przestawić zegar o godzinę do przodu/tyłu

die Uhren auf Winterzeit umstellen – przestawić zegarki na czas zimowy

die Uhren werden von drei Uhr auf zwei Uhr zurückgestellt – zegarki zostaną przestawione z godziny trzeciej na drugą

 

Przykłady:

▪Die Zeitumstellung findet am lezten Wochenende Oktober statt. -  Przestawienie czasu na zimowy przypada w ostatni weekend października.

Am letzten Sonntag im Oktober beginnt die Winterzeit. – Czas zimowy rozpoczyna się w ostatnią niedzielę października.

▪Wir müssen die Uhr um eine Stunde nach hinten umstellen. -  Musimy przestawić zegarek o godzinę do tyłu.

▪Wir kӧnnen eine Stunde länger schlafen. - Możemy spać jedną godzinę dłużej.

NALEŻYMY DO

SAZ

KONTAKT

Ad Senior Plus sp. z o.o. sp. k.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Bardzo dobra firma, uczciwa i solidna, godna polecenia. Wynagrodzenie zawsze w terminie, składki odprowadzane do ZUS-u od średniej krajowej, karta EKUZ, stały kontakt z szefem, który zawsze służy pomocą w razie problemu. Współpraca układa nam się bez zarzutu, mogę każdemu polecić tę firmę z pełną odpowiedzialnością. Pracuję już drugi rok i jestem bardzo zadowolona.

Emiliana z okolic Bydgoszczy