Zadbaj o wiedzę – spotkania z psychologiem: trudności w opiece nad osobą starszą z demencją (część trzecia)
Zostawiam Państwu kilka wskazówek jak radzić sobie w pewnych trudnych sytuacjach opieki nad osobą starszą z demencją. Dzisiaj naszym tematem będzie bezsenność.
Bezsenność:
Przyczyną problemów ze snem u osób starszych z demencją jest degeneracja części mózgu odpowiedzialnych za regulowanie rytmu dobowego. U takich osób krótki sen 1-3 godzin może przeplatać się z kilkugodzinnym okresem aktywności, po czym następuję znowu krótki sen. Zachęcam do zastosowania naturalnych metod wspomagających sen.
O co warto zadbać:
- pomocny jest regularny tryb dnia
- zadbać o aktywność seniora w ciągu dnia: przebywane na świeżym powietrzu wśród przyrody, wyjścia na terapię zajęciową, zajęcie uwagi jakąś czynnością (jeśli to umożliwia kondycja seniora i obecna sytuacja)
- zachęcać do regularnych ćwiczeń stosownie do możliwości seniora, najpóźniej do 4 godzin przed snem
- w czasie pobytu w domu zniechęcać do drzemek popołudniowych (gdy pojawia się trudność z utrzymaniem rytmu nocnego snu 6 godzinnego bez drzemek w ciągu dnia, można zastosować model snu nocnego 4-5 godzinnego i krotką półgodzinną drzemkę popołudniową)
- ważna jest dieta:
- unikanie nikotyny, alkoholu
- kawę i słodycze ograniczyć do spożycia w godzinach przedpołudniowych
- ostatni posiłek powinien być lekkostrawny
- w godzinach wieczornych zapewnić spokój poprzez eliminację pobudzających bodźców, takich jak telewizja, programy wzbudzające silne emocje czy głośna muzyka
- przed snem wywietrzyć sypialnię, zapewnić w sypialni niższą temperaturę niż w innych pomieszczeniach, co sprzyja jakości snu
- ważne, aby senior kładł się spać w momencie, w którym naprawdę odczuwa senność
Beata Bus, psycholog
Dołączam link do mojego profilu
https://www.facebook.com/Beata-Bus-psycholog-112058996909994/