Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Zadbaj o wiedzę – spotkania z psychologiem: trudności w opiece nad osobą starszą z demencją (część trzecia)

Zadbaj o wiedzę – spotkania z psychologiem: trudności w opiece nad osobą starszą z demencją (część trzecia)

Zostawiam Państwu kilka wskazówek jak radzić sobie w pewnych trudnych sytuacjach opieki nad osobą starszą z demencją. Dzisiaj naszym tematem będzie bezsenność.

Bezsenność:

Przyczyną problemów ze snem u osób starszych z demencją jest degeneracja części mózgu odpowiedzialnych za regulowanie rytmu dobowego. U takich osób krótki sen 1-3 godzin może przeplatać się z kilkugodzinnym okresem aktywności, po czym następuję znowu krótki sen. Zachęcam do zastosowania naturalnych metod wspomagających sen.

O co warto zadbać:

 • pomocny jest regularny tryb dnia
 • zadbać o aktywność seniora w ciągu dnia: przebywane na świeżym powietrzu wśród przyrody, wyjścia na terapię zajęciową, zajęcie uwagi jakąś czynnością (jeśli to umożliwia kondycja seniora i obecna sytuacja)
 • zachęcać do regularnych ćwiczeń stosownie do możliwości seniora, najpóźniej do 4 godzin przed snem
 • w czasie pobytu w domu zniechęcać do drzemek popołudniowych (gdy pojawia się trudność z utrzymaniem rytmu nocnego snu 6 godzinnego bez drzemek w ciągu dnia, można zastosować model snu nocnego 4-5 godzinnego i krotką półgodzinną drzemkę popołudniową)
 • ważna jest dieta:
  • unikanie nikotyny, alkoholu
  • kawę i słodycze ograniczyć do spożycia w godzinach przedpołudniowych
  • ostatni posiłek powinien być lekkostrawny
 • w godzinach wieczornych zapewnić spokój poprzez eliminację pobudzających bodźców, takich jak telewizja, programy wzbudzające silne emocje czy głośna muzyka
 • przed snem wywietrzyć sypialnię, zapewnić w sypialni niższą temperaturę niż w innych pomieszczeniach, co sprzyja jakości snu
 • ważne, aby senior kładł się spać w momencie, w którym naprawdę odczuwa senność

Beata Bus, psycholog

Dołączam link do mojego profilu

https://www.facebook.com/Beata-Bus-psycholog-112058996909994/

 

NALEŻYMY DO

SAZ

SAO

KONTAKT

Ad Senior Plus sp. z o.o. sp. k.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Jako mój pracodawca pan Dariusz z firmy Ad Senior sp. z o.o. sp. k. w Zielonej Górze zawsze sprawdza się znakomicie. Nasza współpraca trwa już 4 lata, w ciągu tego czasu wiele razy mogłam liczyć na rzetelność i zaangażowanie ze strony pracodawcy. W razie problemów w czasie pracy pan Dariusz zawsze reaguje na zaistniałą sytuację, jest pod telefonem, nigdy nie odczułam pozostawienia mnie bez opieki. Firma jest solidna, skupiająca się na pracownikach i ich potrzebach. Jestem zadowolona ze współpracy i chętnie polecę tę firmę innym osobom.

Eugenia, opiekunka osób starszych z Zielonej Góry