Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Zadbaj o wiedzę – spotkania z psychologiem: trudności w opiece nad osobą starszą z demencją (część pierwsza)

Zadbaj o wiedzę – spotkania z psychologiem: trudności w opiece nad osobą starszą z demencją (część pierwsza)

Zostawiam Państwu kilka wskazówek jak radzić sobie w pewnych trudnych sytuacjach opieki nad osobą starszą z demencją.

Dziś o trudnościach z przyjmowaniem jedzenia.

 

Trudności z jedzeniem, przeżuwaniem, łaknieniem są związane z zaburzeniem działania części mózgu związanej z tymi funkcjami.

Większość osób z demencją doświadcza utraty wagi niezależnie od ilości przyjmowanego pożywienia. Jest to związane z procesem chorobowym.

 

O co warto zadbać:

• ostrożnie, z cierpliwością i troską karmić osobę starszą

• warto zadbać o odpowiednią dietę, najlepiej pod opieką dietetyka (jeśli to możliwe), który pomoże dobrać rodzaj i ilość posiłków adekwatnie do potrzeb seniora, aby dieta była lekkostrawna i pełnowartościowa

• najlepiej gdy posiłki są przygotowywane ze świeżych i naturalnych produktów (unikać ostrych przypraw i przetworzonej żywności)

• ważna jest regularność posiłków - 4-5 małych porcji posiłków dziennie w odstępach 2,5 - 3 godzinnych, rytm posiłków ustalić wraz z seniorem

• uwzględniaj w miarę możliwości upodobania seniora, co do posiłków i rytmu

• zadbaj o to, żeby osoba starsza nie spożywała posiłków samotnie (jeśli samodzielnie je), towarzystwo sprzyja dobremu nastrojowi i pobudza apetyt

• systematycznie sprawdzać wagę, aby zachować czujność

• Troskliwe zadbanie o seniora wpływa na wzmocnienie zaufania między Wami, co wpływa na komfort trudnego zadania, jakim jest opieka nad osobą starszą. Zbudowanie dobrej wspólnej relacji sprzyja lepszemu samopoczuciu osoby opiekującej się. Im lepiej czuję się senior, tym większa satysfakcja osoby opiekującej się i większy jej spokój wewnętrzny, co sprzyja poprawie stanu seniora i wzajemnego porozumienia.

 

Beata Bus, psycholog

Dołączam link do mojego profilu

https://www.facebook.com/Beata-Bus-psycholog-112058996909994/

NALEŻYMY DO

SAZ

KONTAKT

Ad Senior sp. z o. o.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Jako mój pracodawca pan Dariusz z firmy Ad Senior sp. z o.o. sp. k. w Zielonej Górze zawsze sprawdza się znakomicie. Nasza współpraca trwa już 4 lata, w ciągu tego czasu wiele razy mogłam liczyć na rzetelność i zaangażowanie ze strony pracodawcy. W razie problemów w czasie pracy pan Dariusz zawsze reaguje na zaistniałą sytuację, jest pod telefonem, nigdy nie odczułam pozostawienia mnie bez opieki. Firma jest solidna, skupiająca się na pracownikach i ich potrzebach. Jestem zadowolona ze współpracy i chętnie polecę tę firmę innym osobom.

Eugenia, opiekunka osób starszych z Zielonej Góry