Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Starsza osoba a upały - jak opiekować się seniorem latem?

Starsza osoba a upały - jak opiekować się seniorem latem?

Wysokie temperatury są dla starszych osób szczególnie niebezpieczne – musi o tym pamiętać każda opiekunka seniora. Mogą one pogorszyć stan zdrowia, spowodować udar cieplny czy słoneczny, a w najgorszym wypadku nawet doprowadzić do śmierci. Jak zadbać o podopiecznego, kiedy upały dają się we znaki?

Odpowiednie nawodnienie to podstawa

Każdy człowiek powinien pić około dwóch litrów wody dziennie. Dbając o nawodnienie seniora trzeba jednak pamiętać, by tę ilość dzielić równomiernie w ciągu dnia – najlepiej podając podopiecznemu szklankę wody czy innego napoju co godzinę. To ważne szczególnie u osób starszych, które przyjmują leki. Zadbaj o to, by napoje nie były zbyt słodkie i moczopędne.

Unikanie słońca

Bardzo ważne jest także unikanie silnego słońca, szczególnie między godziną 11:00 a 15:00. Zrezygnuj w tym czasie ze spacerów nawet jeśli są częścią waszej rutyny. Zadbaj także o to, by w mieszkaniu było chłodniej – zasłoń okna w pomieszczeniach, które szybko się nagrzewają.

Lekkostrawne posiłki

Dieta seniora w większości powinna opierać się na lekkostrawnych posiłkach, ale w trakcie upałów jest to szczególnie ważne. Upewnij się, że podopieczny otrzymuje zwiększoną ilość warzyw, na deser serwuj nawadniające owoce takie jak: czereśnie, jabłka, śliwki czy brzoskwinie. Dostarczysz seniorowi w ten sposób nie tylko płynów, ale także ważnych witamin i minerałów.

Przewiewne ubranie

Aby uniknąć przegrzania organizmu, zadbaj o przewiewne ubranie i lekkie buty podczas spacerów. Najlepiej sięgać po takie tkaniny jak bawełna czy len. Nie odkrywaj jednak zbyt dużych partii ciała seniora. Jeśli tkanina jest przewiewna, skóra może być zakryta – to ważne, by ograniczyć szkodliwe promieniowanie UV.

Filtr przeciwsłoneczny

Pamiętaj, że promienie UV docierają do skóry również w cieniu. Jeśli planujesz popołudniową wycieczkę z seniorem po parku, nałóż na odkryte partie ciała krem z filtrem przeciwsłonecznym. Nakrycie głowy lub parasolka dodatkowo uchronią was przed promieniami słonecznymi.

Uwaga na odwodnienie

Bardzo ważne jest także obserwowanie objawów odwodnienia. Seniorzy często mają zaburzone odczucie pragnienia w związku z czym mogą nie czuć potrzeby nawadniania się. Pierwszym i najbardziej podstawowym objawem odwodnienia jest zatem uczucie pragnienia. Mogą się także pojawić bóle głowy, suchość skóry i ogólne złe samopoczucie. Konsekwencją utraty płynów i soli mineralnych może być także silne zmęczenie, nudności oraz wymioty, osłabienie i zwiększone pocenie się.

Niebezpieczne konsekwencje upałów

Wysokie temperatury, poza odwodnieniem, mogą prowadzić do zaburzenia krzepnięcia krwi oraz do skoków ciśnienia. Najbardziej niebezpieczny jest jednak udar, który występuje w jednej z dwóch form – jako udar słoneczny lub cieplny.

Udar słoneczny jest wynikiem bezpośredniej ekspozycji na silne promienie słoneczne. Mogą wskazywać na nie bóle i zawroty głowy, gorączka, poparzenia skóry, niepokój. Udar cieplny ma miejsce, gdy organizm nie jest w stanie sam obniżyć własnej temperatury. Jego objawami są: podniesiona temperatura, suchość skóry, znaczne przyspieszenie tętna. Przy udarze cieplnym może dojść również do utraty przytomności.

Pamiętaj: Wszelkie niepokojące objawy odwodnienia, wysokiego ciśnienia czy udaru należy natychmiast zgłosić lekarzowi i sprawdzić stan zdrowia seniora.

NALEŻYMY DO

SAZ

KONTAKT

Ad Senior sp. z o. o.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Jako mój pracodawca pan Dariusz z firmy Ad Senior sp. z o.o. sp. k. w Zielonej Górze zawsze sprawdza się znakomicie. Nasza współpraca trwa już 4 lata, w ciągu tego czasu wiele razy mogłam liczyć na rzetelność i zaangażowanie ze strony pracodawcy. W razie problemów w czasie pracy pan Dariusz zawsze reaguje na zaistniałą sytuację, jest pod telefonem, nigdy nie odczułam pozostawienia mnie bez opieki. Firma jest solidna, skupiająca się na pracownikach i ich potrzebach. Jestem zadowolona ze współpracy i chętnie polecę tę firmę innym osobom.

Eugenia, opiekunka osób starszych z Zielonej Góry