Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Projektowanie wnętrz dla osób starszych

Projektowanie wnętrz dla osób starszych

 

 

 

 

 

 

Temat opieki nad osobami starszymi dotyczy również projektowania i dbania o przestrzeń mieszkalną. W oparciu o wiedzę z zakresu Architektury Wnętrz przedstawiamy poniżej wskazówki, które mogą pomóc w stworzeniu lub dostosowaniu przestrzeni dla osoby starszej.

 

Antypoślizgowe podłogi - szczególnie w łazience lub przy wejściu do mieszkania warto jest zadbać o takie wyposażenie, które może uchronić od upadku. Jest to szczególnie istotne dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim lub przy pomocy kul albo chodzika. Gdy jednak nie projektujemy mieszkania "od zera" dobrym rozwiązaniem mogą być antypoślizgowe dywaniki lub wycieraczki położone w strategicznych miejscach np.: przy drzwiach prysznicowych. W tej kategorii warto także wspomnieć o dywanach i wykładzinach - najlepiej wybierać te z krótkim włosiem, trzeba mieć na uwadze, że osoba starsza, nawet jeśli porusza się o własnych siłach, za jakiś czas może potrzebować kul, lub nawet wózka, a dłuższe włosie okładzin podłogowych przeszkadza w swobodnym przemieszczaniu się przy pomocy tych sprzętów.

 

Odpowiednia stolarka drzwiowa - jeśli urządzamy mieszkanie dla osoby starszej warto wziąć pod uwagę drzwi przesuwne zamiast tradycyjnych skrzydłowych - otwarcie drzwi przesuwnych wymaga o wiele mniej wysiłku i jest wygodniejsze w przypadku poruszania się na wózku lub o kulach. To samo tyczy się dużych szaf na ubrania. Ponadto bardzo ważny jest wymiar otworu drzwiowego, według norm powinien mieć min. 85 szerokości, jednak dla osób starszych, w szczególności nie poruszających się samodzielnie zaleca się min. 90-95 cm szerokości.

 

Rozmieszczenie przedmiotów codziennego użytku - warto jest unikać umieszczania rzeczy na bardzo niskich lub bardzo wysokich półkach. Schylanie się lub wyciąganie ręki w górę, może być dla osób starszych, które zmagają się z problemami zdrowotnymi niekomfortowe, a nawet niebezpieczne. Najlepiej przedmioty codziennego użytku umieszczać na wysokości od 60 cm od posadzki do 160 cm.

 

Dopasowane łóżko - sypialnia to pomieszczenie, które powinno być szczególnie dostosowane do potrzeb osoby starszej z uwzględnieniem możliwości pogorszenia się stanu zdrowia. Z tego powodu warto jest wybrać łóżko o szerokości min. 100 cm, najlepiej z funkcją regulowania. Obecnie na rynku znajdziemy wiele propozycji łóżek dla seniora, z funkcjami regulowania wezgłowia, z zabezpieczeniami czy nawet zamontowanym podnośnikiem pomagającym wstawanie osobie starszej, lub opiekę nad nią.

 

Roślinność - o ile jest ktoś, kto będzie w stanie opiekować się roślinnością w mieszkaniu, warto włączyć ją w przestrzeń mieszkalną. Kontakt z naturą, nawet w formie doniczkowych roślin jest nieoceniony. Naturalna zieleń koi i uspokaja, a także poprawiają jakość powietrza, nawilżając je i oczyszczając. Dla osób starszych, podatniejszych na problemy zdrowotne takie drobne zmiany mogą być nieocenione.

 

Dostępność - w mieszkaniach dla osób starszych warto rozważyć zastosowania najnowszych technologii np. sterowanie elektrycznością pilotem. Takie rozwiązania są udogodnieniem dla osób, które nie są w pełni sprawne fizycznie i ciężko im przemieszczać się do np. włączników światła. Obecnie na rynku znajdziemy również takie interesujące propozycje, jak umieszczenie domofonu przy łóżku, zamiast tylko w korytarzu. Dostępność należy rozumieć nie tylko w kategoriach fizyczności osób starszych, ale również mentalnych. Seniorzy często zmagają się z problemami z pamięcią i są narażeni problemy przez zapominanie nawet drobnych czynności takich jak zakręcenie kranu. Aby unkinąć takich potencjalnych sytuacji warto w mieszkaniu osoby starszej w kranach zamontować czujniki, dzięki czemu użytkownicy przestrzeni nie będą musieli martwić się tym, czy zakręcili kran, czy nie. W kuchni najbezpieczniej jest umieścić kuchenkę indukcyjną, która jest prosta w czyszczeniu, osoba korzystająca nie ma kontaktu z ogniem i może być zaopatrzona w funkcje określania czasu gotowania. Kuchenki gazowe, do których seniorzy często bardziej przyzwyczajeni mogą być potencjalnie niebezpiecznie ze względu na możliwość ulatniania się gazu, przy nieodpowiednim wyłączeniu urządzenia lub doprowadzenie do pożaru czy oparzeń przez otwarty ogień. Jeśli jednak użytkownik przestrzeni wymaga takiego rodzaju kuchenki warto rozważyć kupno nowocześniejszych modeli z funkcjami sprzyjającymi bezpieczeństwu np. z czujnikiem gazu i zabezpieczeniem przeciwpyłowym gazu. Zastosowanie takich rozwiązań może być znacznym ułatwieniem dostępu do wielu funkcji w przestrzeni mieszkalnej i zapewnieniem bezpieczeństwa użytkownikom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NALEŻYMY DO

SAZ

KONTAKT

Ad Senior sp. z o. o.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Chciałabym serdecznie podziękować za dotychczasową udaną współpracę, bardzo dobry kontakt z firmą, pomoc i wsparcie w trudnych chwilach. Dziękuję za dobre rady, udane zlecenia, trafnie dobrane oferty do moich oczekiwań i doświadczenia. Dziękuję za dołożenie wszelkich starań, aby wyjazdy okazały się udane!

Małgorzata (województwo lubuskie)