Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Poznaj niemieckie landy - Saksonia-Anhalt

Poznaj niemieckie landy - Saksonia-Anhalt

Land Saksonia-Anhalt powstał w 1990 roku po zjednoczeniu Niemiec. Największa część tego landu zajmuje dawna prowincja Saksonii, ale w jego skład wchodzi również wolny kraj Anhalt i części Księstwa Brunszwiku.

Geograficznie, region ten zajmują głównie tereny nizinne będące jednymi z najbardziej urodzajnych gleb w Niemczech. W południowo-zachodniej części landu rozciąga się pasmo gór Harzu, których najwyższy szczyt Brocken osiąga 1142 metry n.p.m.. Znajduje się tam również Park Narodowy Gór Harzu. Jest to świetne miejsce na aktywny wypoczynek, ale też na podróż do przeszłości, gdyż w parku można przejechać się zabytkową kolejką wąskotorową. U podnóży gór znajduje się neogotycki zamek Wernigerode, który w XIX wieku stworzył książę Otto von Stolberg-Wernigerode. Na północ od gór Harzu znajduje się widoczny na zdjęciu Quedlinburg zachwycający odwiedzających swoją niesamowitą architekturą. Odrestaurowana zabudowa miasta sprawia wrażenie jakbyśmy przenieśli się w czasie.

Największym miastem Saksonii-Anhalt jest Halle położone nad rzeką Soławą (niem. Saale) Halle, razem z oddalonym o 40 kilometrów położonym w sąsiednim landzie Lipskiem, tworzy aglomerację Lipsk-Halle liczącą niespełna milion mieszkańców. Nieco mniejszy od Halle jest leżący nad Łabą Magdeburg - stolica landu. Magdeburg uznawany jest za kolebkę niemieckiego romanizmu. Miasto szczyci się dwoma Ottonami, którzy znacząco wpłynęli na jego dzieje - cesarzem Ottonem Wielkim i fizykiem oraz burmistrzem miasta Otto von Guericke. Innym miastem, które również warto odwiedzić w tym regionie jest Dessau. To właśnie w tym mieście powstała uczelnia artystyczna Bauhaus, której unikalny minimalistyczny styl cieszy się popularnością do dzisiaj, a budynki Bauhausu w Dessau, Weimar i Bernau są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz tego miasto Dessau może pochwalić się ogrodami rozciągającymi się aż do Wörlitz, będącymi również na liście UNESCO ze względu na swój wyjątkowy krajobraz. Kolejnym obiektem wpisanym na tą listę jest katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Naumburgu, gdzie znajduje się wyjątkowa dla nas Polaków rzeźba Regelindy. Regelinda była córką Bolesława Chrobrego i prawdopodobnie, to właśnie jej wizerunek jako pierwszej z rodu Piastów został wyrzeźbiony.

Jednak Saksonia-Anhalt swoją sławę zawdzięcza głównie dzięki - Marcinowi Lutrowi, który urodził się w 1483 roku w Eisleben. To właśnie on, w 1517 roku w Wittenberdze, wywieszając na drzwiach kościoła zamkowego 95 tez rozpoczął reformację. Domy w których mieszkał, zarówno ten w Eisleben jak i ten w Wittenberdze znajdujący się na dziedzińcu Collegium Augusteum wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO i są odwiedzane przez turystów z całego świata.

Wracając z Saksonii-Anhalt warto zaopatrzyć się w lokalne smakołyki. Lokalnym wytrawnym specjałem jest dojrzewający ser harceński produkowany z odtłuszczonego mleka i podpuszczki. A dla zwolenników słodkości świetną propozycją są śmietankowo-kawowe praliny Halloren wytwarzane w Halle lub herbatniki Wikana-Kekse z Wittenbergii. 

Mamy nadzieję, że zaintrygowaliśmy Państwa naszym krótkim opisem Saksonii-Anhalt i być może będzie ona celem Państwa kolejnej podróży!

NALEŻYMY DO

SAZ

KONTAKT

Ad Senior Plus sp. z o.o. sp. k.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Bardzo dobra firma, uczciwa i solidna, godna polecenia. Wynagrodzenie zawsze w terminie, składki odprowadzane do ZUS-u od średniej krajowej, karta EKUZ, stały kontakt z szefem, który zawsze służy pomocą w razie problemu. Współpraca układa nam się bez zarzutu, mogę każdemu polecić tę firmę z pełną odpowiedzialnością. Pracuję już drugi rok i jestem bardzo zadowolona.

Emiliana z okolic Bydgoszczy