Poznaj niemieckie landy - Berlin
Berlin - stolica Niemiec, największe miasto tego kraju będące jednocześnie osobnym landem. Dziś ta wielokulturowa metropolia zachwyca swoimi monumentalnymi budowlami i wielkomiejskim sznytem, jednak nie da się zapomnieć o trudnej przeszłości tego miasta.
Zapewne pierwszą rzeczą, która kojarzy się Państwu z Berlinem jest mur berliński, który przez ponad 28 lat dzielił miasto na dwie części - wschodnią i zachodnią. Był on efektem podziału kraju jaki nastąpił w 1949 roku. Mimo, że mur runął w 1989 roku, do dziś zauważalne są różnice między tymi dwoma częściami Berlina, głównie pod względem architektonicznym. Fragmenty muru wciąż stoją i można je oglądać w East Side Gallery, ciągnącej się wzdłuż Sprewy od Warschauer Straße do Ostbahnhof.
Do stolicy Niemiec najlepiej wybrać się, gdy pogoda sprzyja spacerom, ponieważ zdecydowanie jest to miasto, które przyjemnie poznaje się pieszo. Zwiedzanie głównych zabytków miasta najlepiej rozpocząć na Alexanderplatz, gdzie znajduje się słynna wieża telewizyjna. Dla tych co nie mają lęku wysokości, atrakcją może być wjazd na samą górę wieży i widok na panoramę Berlina. Następnie kierując się na zachód dotrą Państwo do widocznej na zdjęciu Katedry Berlińskiej, obok której znajduje się Wyspa Muzeów (Museuminsel). Dlaczego "wyspa"? Ponieważ kanały Sprewy sprawiają, że Katedra Berlińska jak i liczne muzea otoczone są z każdej strony wodą tworząc w ten sposób wyspę. Jeśli zwiedzając Berlin planują Państwo wizyty w muzeach, warto pamiętać, że w każdą pierwszą niedzielę miesiąca berlińskie muzea oferują darmowy wstęp (więcej informacji dostępnych tutaj). Kierując się dalej na zachód ulicą Unter den Linden zobaczą Państwo imponujące budynki Uniwersytetu Humboldtów oraz Operę Berlińską, a na końcu arterii ukaże się Brama Brandenburska z charakterystyczną kwadrygą na szczycie. Po przejściu na drugą stronę bramy, po prawej stronie ujrzą Państwo Reichstag, a na wprost w oddali zobaczą Państwo kolumnę zwycięstwa (Siegessäule) ze złotym aniołem. Natomiast idąc od Bramy Brandenburskiej w lewo dotrą Państwo do Potsdamer Platz mijając po drodze imponujący Pomnik Pomordowanych Żydów Europy składający się z 2711 betonowych bloków. Pomnik ten jest głównym miejscem pamięci ofiar holokaustu w Niemczech, ale na pewno niejedynym w Berlinie. Chodząc ulicami Berlina, praktycznie na każdym kroku natknąć się można na Stolpersteine - mosiężne kostki w chodniku z wygrawerowanymi imionami, upamiętniające Żydów zabitych w danym miejscu.
Jako, że wiele zabytków położonych jest tuż nad rzeką, latem alternatywną formą zwiedzania Berlina może być rejs Sprewą. Jeśli wybiorą się Państwo do Berlina na początku października, dodatkową atrakcją może być festiwal świateł podczas którego na większości z głównych zabytków wyświetlane są pokazy świetlne. Natomiast jeśli zaplanują Państwo wycieczkę na okres przedświąteczny, berlińskie jarmarki bożonarodzeniowe dostarczą Państwu magii świąt.
Kulinarny aspekt Berlina spotyka się z wieloma kontrowersjami. Jedni powiedzą, że koniecznie trzeba spróbować curry wurst, inni za typowo berlińskie danie uznają Eisbein, czyli tzw. berlińską golonkę, a jeszcze inni kebaba. Wszystkie dania są na pewno popularnym wyborem wśród turystów odwiedzających Berlin, ale będąc w stolicy Niemiec, dużo lepszym pomysłem jest wybranie się w kulinarną podróż w bardziej odległe zakątki świata. Duża ilość obcokrajowców zamieszkujących Berlin wpłynęła na różnorodność oferty kulinarnej jak i również na jakość i autentyczność oferowanych dań. Berlin przede wszystkim słynie ze świetnych restauracji azjatyckich, szczególnie kuchni chińskiej, wietnamskiej czy tajskiej.
Mamy nadzieję, że tym krótkim wpisem zachęciliśmy Państwa do odwiedzenia stolicy Niemiec, leżącej tak blisko polskiej granicy. Do zobaczenia w Berlinie!