Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Opiekunki i Opiekunowie osób starszych - jakie są korzyści płynące z pracy legalnej?

Opiekunki i Opiekunowie osób starszych - jakie są korzyści płynące z pracy legalnej?

Opiekunki i Opiekunowie osób starszych - jakie są korzyści płynące z pracy legalnej? Co daje praca w stabilnej firmie? Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i przyszłość?

 

Czas pandemii pokazał, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa. Dotyczy to szczególnie osób, które przebywają poza domem lub w ogóle poza Polską. Takimi osobami są m.in. Opiekunki i Opiekunowie osób starszych opiekujący się swoimi podopiecznymi w Niemczech. A czy wiecie, że tylko ok. 30 tysięcy Opiekunek i Opiekunów w Niemczech pracuje legalnie? Reszta, czyli ok. 270 tysięcy to Opiekunowie pracujący „na czarno”. Jakie są tego konsekwencje?

 

Pod opieką

Przede wszystkim osoby takie pozbawione są ochrony prawnej i zdrowotnej. W razie nieprzewidzianych okoliczności pozostają same z problemem. W przypadku, gdy miejsce, do którego pojechały okazuje się bardzo problematyczne, muszą sobie radzić same. Zdane są na trudne rozmowy w języku, którego często nie znają w dostateczny sposób. Jest to sytuacja bardzo stresująca i niekiedy kończy się opuszczeniem miejsca pracy bez zapłaty.

Pracując legalnie nie może dojść do takiej sytuacji. Sprawdzone agencje nie zostawiają swoich Opiekunek i Opiekunów samych z problemem. Do ich zadania należy monitorowanie sytuacji na zleceniu, stały kontakt z opiekunami i wsparcie przy rozwiązywaniu problemów. A jeśli nie można rozwiązać trudnej sytuacji, zapewnienie powrotu do kraju lub propozycja nowego miejsce pracy.

 

Co z ubezpieczeniem?

Kolejną konsekwencją nielegalnej pracy jest brak ubezpieczenia zdrowotnego na terenie Niemiec. Osoby pracujące legalnie mają prawo do korzystania z opieki zdrowotnej na podstawie karty EKUZ, która wystawiana jest dzięki poświadczonemu formularzowi A1 w ZUS.

 

Więcej na temat karty EKUZ znajdziesz tutaj https://www.adsenior.pl/blog/opiekunka-osob-starszych-w-niemczech-a-karta-ekuz

 

Warto przy tym dodać, że panuje błędne przeświadczenie, że wystarczy posiadać turystyczną kartę EKUZ. Może się jednak okazać, że po wpłynięciu rachunku do NFZ za leczenie w Niemczech, fundusz sprawdzi, w jakim celu osoba przebywała za granicą. Jeśli okaże się, że pobyt był związany z pracą, a karta EKUZ jest wystawiona turystycznie pacjent będzie musiał pokryć koszty leczenia. Sumy za leczenie są bardzo wysokie, nawet kilkadziesiąt tysięcy euro.

 

Pomyśl o emeryturze 

Kolejną bardzo ważną rzeczą, jakiej pozbawione są Opiekunki i Opiekunowie osób starszych w Niemczech pracujący „na czarno”, są składki ZUS. Większość osób podejmujących pracę, jako opiekunowie osób starszych za granicą to osoby po pięćdziesiątym roku życia. Spotykamy się z takimi przypadkami, w których osoby pracujące w opiece wiele lat, nie mają żadnego zabezpieczenia na czas, kiedy przestaną pracować. Właśnie dzięki legalnemu zatrudnieniu mają szansę na wypracowanie ostatnich lat przed emeryturą.

 

Pamiętaj szukając pracy jako Opiekunka/Opiekun osób starszych:

 

- Uważnie przyglądaj się wszystkim ogłoszeniom o pracę. Agencja działająca legalnie podaje swoją pełną nazwę, numer NIP i REGON. Na podstawie numeru certyfikatu agencji możesz sprawdzić wpis do rejestru agencji zatrudnienia na stronie www.kraz.praca.gov.pl

- Wejdź na stronę internetową firmy i na jej Facebooka – sprawdź czy znajdują się tam dane firmy i czy informacje na nich zamieszczane są aktualizowane jak choćby nowe oferty pracy czy wpisy na blogu.

- Nie płać za znalezienie pracy! Legalna agencja pracy nie pobiera opłat za znalezienie pracy.

- Nie wyjeżdżaj bez umowy!

- Sprawdź czy zostałeś ubezpieczony i zgłoszony przez agencję do ZUS.

- Upewnij się, że otrzymasz kartę EKUZ

 

Pracuj legalnie i bezpiecznie!

 

Jeśli jesteś zainteresowana/y współpracą zapraszamy do kontaktu.

Wystarczy wypełnić formularz, który znajduje się na naszej stronie:

https://www.adsenior.pl/kontakt

lub po prostu zadzwonić tel. 48 662 247 973

NALEŻYMY DO

SAZ

KONTAKT

Ad Senior Plus sp. z o.o. sp. k.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Jako mój pracodawca pan Dariusz z firmy Ad Senior sp. z o.o. sp. k. w Zielonej Górze zawsze sprawdza się znakomicie. Nasza współpraca trwa już 4 lata, w ciągu tego czasu wiele razy mogłam liczyć na rzetelność i zaangażowanie ze strony pracodawcy. W razie problemów w czasie pracy pan Dariusz zawsze reaguje na zaistniałą sytuację, jest pod telefonem, nigdy nie odczułam pozostawienia mnie bez opieki. Firma jest solidna, skupiająca się na pracownikach i ich potrzebach. Jestem zadowolona ze współpracy i chętnie polecę tę firmę innym osobom.

Eugenia, opiekunka osób starszych z Zielonej Góry