Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Vademecum Opiekunki: Opiekunka osób starszych w Niemczech a karta EKUZ

Vademecum Opiekunki: Opiekunka osób starszych w Niemczech a karta EKUZ

Złamany palec, skręcona kostka, kilka dni obserwacji w szpitalu z powodu ostrego bólu brzucha, ugryzienie przez kleszcza - to tylko niektóre z przypadków, które przydarzyły się naszym opiekunkom w czasie wyjazdu do pracy. Na szczęście miały kartę EKUZ i wiedziały, że mogą jej użyć.

Co to jest karta EKUZ

Karta EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wystawiana przez NFZ – Narodowy Fundusz Zdrowia i jest dowodem na to, że jesteś ubezpieczona/ubezpieczony. Jak czytamy na oficjalnej stronie NFZ:

„potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA”

oraz

„EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom, które posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi, w tym osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego”.

Kiedy opiekunka może skorzystać z karty EKUZ

Pamiętaj, że zawsze, kiedy przydarzy Ci się jakaś choroba czy wypadek, możesz pójść do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe. Nie musisz się martwić o koszty, wystarczy, że pokażesz swoją kartę EKUZ. Pamiętaj jednak, że lekarz lub placówka powinien działać w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa.

Trzeba także pamiętać, że w oparciu o kartę EKUZ nie można kontynuować leczenia zaczętego w Polsce. Oznacza to, że np. wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, długoterminowe leczenie zębów lub tym podobne nie będą refundowane.

Doświadczenie naszych opiekunek

W czasie swojej działalności mieliśmy kilka poważniejszych wypadków naszych opiekunek w Niemczech, które zakończyły się operacjami. Każda z opiekunek miała przy sobie aktualną kartę EKUZ, dzięki czemu wszystko kończyło się bez ogromnych kosztów, które musiałaby ponieść osoba nieubezpieczona.

Nasze doświadczenie pokazuje, że odbywa się to bez dodatkowych stresów i karta jest uznawana. Owszem czasami zdarzały się problemy z honorowaniem karty EKUZ. W takich wypadkach zawsze służyliśmy pomocą i wyjaśnialiśmy sprawę z niemieckim szpitalem telefonicznie lub listownie. Jak do tej pory nasze doświadczenie jest takie, że nikt nie musiał pokrywać kosztów leczenia szpitalnego.

A jeśli opiekunka osób starszych już ma EKUZ?

Niektóre osoby mają już wydaną kartę EKUZ w oparciu np. o emeryturę. Proszę jednak pamiętać, że karta taka jest wydawana jako karta turystyczna. W przypadku wyjazdu do pracy musi ona być potwierdzona dodatkowo w oparciu o druk A1. W takim przypadku NFZ może odmówić refundacji kosztów osobie, która nielegalnie pracuje i nie ma potwierdzenia karty. Taka karta uznawana jest tylko za kartę turystyczną. Nie daje to np. uprawnień do refundacji kosztów leczenia, gdy ktoś pracuje nielegalnie.

Pamiętaj!

Wszelkie informacje na temat Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego znajdziesz tutaj:
https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/informacje-ogolne
http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue

NALEŻYMY DO

SAZ

SAO

KONTAKT

AdSenior Sp. z o.o. sp. k.
ul. Jana Sobieskiego 11
65-071 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Jako mój pracodawca pan Dariusz z firmy Ad Senior sp. z o.o. sp. k. w Zielonej Górze zawsze sprawdza się znakomicie. Nasza współpraca trwa już 4 lata, w ciągu tego czasu wiele razy mogłam liczyć na rzetelność i zaangażowanie ze strony pracodawcy. W razie problemów w czasie pracy pan Dariusz zawsze reaguje na zaistniałą sytuację, jest pod telefonem, nigdy nie odczułam pozostawienia mnie bez opieki. Firma jest solidna, skupiająca się na pracownikach i ich potrzebach. Jestem zadowolona ze współpracy i chętnie polecę tę firmę innym osobom.

Eugenia, opiekunka osób starszych z Zielonej Góry