Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Opiekunka osób starszych w Niemczech - dla kogo jest ta praca?

Kim jest opiekunka osób starszych?

Opieka nad seniorami w Niemczech opiera się na tak zwanym modelu całodobowym. Nie oznacza to, że opiekunka wykonuje swoje czynności przez 24 godziny bez przerwy. Model całodobowy zakłada, że osoba sprawująca opiekę żyje w tym samym domu co podopieczny i bierze udział w codziennych rytuałach seniora. Jest to forma opieki, która sprzyja powstawaniu więzi między opiekunką a podopiecznym i z tego też powodu wymaga zbudowania pozytywnej, swobodnej relacji opartej na wzajemnym zaufaniu.

Jakie są obowiązki opiekunki w modelu całodobowym?

Podstawowe zadania wiążą się oczywiście z opieką i pielęgnacją seniorów, ale także z organizowaniem im wolnego czasu, przygotowywaniem posiłków, reagowaniem na wszelkie potrzeby i awaryjne sytuacje. Warto pamiętać, że do obowiązków opiekunki nie należy wykonywanie żadnych zabiegów medycznych. Chociaż wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy jest w tej pracy przydatna, za wszelkie zabiegi przeprowadzane regularnie odpowiadają pielęgniarki i pracownicy medyczni.

Jakie cechy powinna mieć opiekunka?

Praca opiekunki osób starszych nie należy do łatwych zajęć. Decydując się na wyjazd do Niemiec trzeba pamiętać o tym, że seniorzy są wymagającymi podopiecznymi, nie tylko ze względu na konieczność sprawowania ciągłej opieki. Na ich zachowanie często wpływają dolegliwości chorobowe, a w przypadkach demencji czy Alzheimera, podopieczni mogą nawet wykazywać agresywne reakcje. Wiedza o częstych przypadłościach u osób starszych i związanych z nimi konsekwencjami jest więc bardzo pomocna.

Jakie zatem cechy charakteru pomagają w pracy opiekunki?

Empatia. Codzienne czynności pielęgnacyjne wymagają dużo taktu, a umiejętność współodczuwania z pewnością ułatwia stworzenie przyjaznej atmosfery. Osoby empatyczne są także bardziej wrażliwe na dolegliwości chorobowe, dzięki czemu mogą zareagować w porę, gdy stan zdrowia podopiecznego się pogorszy.

Cierpliwość. Seniorzy potrzebują więcej czasu na wykonanie pozornie prostych czynności. Często też dłużej zastanawiają się nad odpowiedzią. Należy dać im tyle czasu ile potrzebują, nie pospieszać, a tym bardziej nie wyręczać.

Komunikatywność. Osoby starsze potrzebują towarzystwa również po to, by zachować zdolności poznawcze. Rozmowy, spędzanie wolnego czasu z opiekunką stwarzają ku temu możliwość.

Otwartość i pomysłowość. Ponieważ jednym z obowiązków opiekunki jest organizacja czasu wolnego seniora, bardzo pomocna jest pomysłowość. Idealny dzień osoby starszej to ten aktywny, pełen atrakcji, z minimalnym czasem spędzonym przed telewizorem. Jako opiekunka będziesz musiała zorientować się w lokalnych atrakcjach, poznać okolicę, by zaplanować podopiecznemu czas na świeżym powietrzu. Jeśli jesteś otwarta, lubisz kontakt z ludźmi - te cechy z pewnością Ci pomogą.

Inne przydatne umiejętności w pracy opiekunki

Wszelkie dodatkowe umiejętności związane ze sprawowaniem opieki są nie tylko pożądane, ale także mogą podnieść wynagrodzenie. Co może się przydać w pracy z seniorem?

  • Znajomość języka niemieckiego
  • Prawo jazdy kat. B
  • Wcześniejsze doświadczenie
  • Dodatkowe wykształcenie pielęgniarskie/ medyczne

Oprócz tego, w wykonywaniu codziennych czynności pomogą:

  • umiejętności kulinarne,
  • sprawność fizyczna,
  • wiedza o chorobach i przypadłościach osób starszych.

Jak zostać opiekunką osób starszych w Niemczech?

Chcesz wyjechać do Niemiec i pracować w charakterze opiekunki? Wypełnij krótki formularz kontaktowy na naszej stronie. Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin i umówimy na rozmowę, która pozwoli nam lepiej poznać Ciebie i Twoje oczekiwania. Następnie przedstawimy Ci oferty dopasowane do Ciebie i – jeśli wybierzesz jedną z nich – podpiszemy umowę o współpracę. Masz pytania? Zadzwoń lub napisz. Nasze dane znajdziesz w zakładce Kontakt.

NALEŻYMY DO

SAZ

KONTAKT

Ad Senior Plus sp. z o.o. sp. k.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Bardzo dobra firma, uczciwa i solidna, godna polecenia. Wynagrodzenie zawsze w terminie, składki odprowadzane do ZUS-u od średniej krajowej, karta EKUZ, stały kontakt z szefem, który zawsze służy pomocą w razie problemu. Współpraca układa nam się bez zarzutu, mogę każdemu polecić tę firmę z pełną odpowiedzialnością. Pracuję już drugi rok i jestem bardzo zadowolona.

Emiliana z okolic Bydgoszczy