Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Kolory we wnętrzach

Kolory we wnętrzach

 

Kolory we wnętrzach pełnią kluczową rolę. Ich dobór na ścianach czy meblach jest istotny dla użytkowników przestrzeni, może pozytywnie stymulować, pobudzać, uspokajać, lub drażnić i męczyć.

 

 

Dla różnych grup demograficznych sprawdzą się różne odcienie we wnętrzach, ze względu na różnorodność potrzeb osób w tych grupach wiekowych. Małe dzieci dobrze czują się w otoczeniu kolorów cielistych, różowych, beżowych, które mogą kojarzyć się z ciałem matki. W wieku przedszkolnym dzieci pozytywnie reagują na żółty czy pomarańczowy, który pobudza kreatywność i chęć zabawy. Studenci i pracownicy biur, dobrze funkcjonują w stonowanych barwach, takich jak błękit czy szarość, a starsze osoby mogą dobrze poczuć się w neutralnych kolorach takich jak biele, szarości, pastelowe odcienie.

Wyżej wymienionych przykładów kolorów nie można jednak stosować we wnętrzach samodzielnie. Cały pokój osoby starszej urządzony w jednym odcieniu szarości nie jest dobrym pomysłem, ponieważ barwa ta, może w zbyt dużej ilości przygnębiać. Tak samo całe przedszkole pomalowane na żółto i pomarańczowo nie będzie dobrym ruchem projektowym, ponieważ dzieci mogą szybko stać się przebodźcowane i rozdrażnione od ciągłej styczności z intensywnym kolorem w dużej ilości.

 

Skupienie jednak kierujemy dziś w stronę seniorów. Jak więc urządzić dla nich przestrzeń w kontekście kolorystycznym, żeby była przytulna, przyjazna i wspierająca ich kondycję?

Psychologia koloru opisuje emocje, które mogą towarzyszyć ich odbiorcom i warto kierować się jej badaniami przy doborze materiałów do wnętrza. Barwy często także mają kulturowo narzuconą symbolikę, co też może wpływać na to jak przestrzeń będzie odbierana. Chłodna jasna zieleń kojarzy się wielu osobom ze szpitalami czy przychodniami lekarskimi, jednak ten sam kolor w odcieniu ciemniejszym i cieplejszym może wywołać pozytywne odczucia związane z naturą. Jak pokazują badania i doświadczenie projektantów - właśnie te kolory, które możemy spotkać w przyrodzie są dla wnętrz mieszkalnych najlepszym wyborem, wnoszą najwięcej spokoju i sprzyjają odpoczynkowi.

 

Dla seniorów bardzo dobrym rozwiązaniem mogą być właśnie takie barwy zaczerpnięte z natury, beże, brązy, zielenie, błękity, biele i szarości. Warto łączyć ze sobą te odcienie, by wnętrze nie stało się monochromatyczne, bo każdy kolor w nadmiarze przytłacza. Dobrą bazą może być biel, do której dołączyć można kilka odcieni brązu, błękity, zielenie lub beże. W planowaniu pokoju dla osoby starszej, tak jak i w innych przypadkach konieczne jest wzięcie pod uwagę preferencji przyszłego użytkownika. Według indywidualnych potrzeb seniora powinno się zaaranżować przestrzeń również kolorystycznie, jednak jeśli ulubiony kolor osoby, dla której projektujemy jest bardzo intensywny jak np. fiolet, róż czy czerwień, warto porozmawiać o rozwiązaniach takich jak detale w tym kolorze, lub użycie go tylko na części ścian. Cały pokój pomalowany na fioletowo optycznie się zmniejszy i nie będzie przytulny. Wizualnie większe pomieszczenie możemy uzyskać poprzez zastosowanie kolorów jasnych, które odbijają światło i dają wrażenie większej przestrzenności.

 

W przypadku projektowania dla seniorów warto rozważyć także zaznaczenie intensywniejszym odcieniem ważnych miejsc czy urządzeń, takich jak włącznik światła czy droga do toalety, są to sposoby radzenia sobie z pogarszającym się wzrokiem, jeśli występuje on u danej osoby. Kolory mocne i wyraziste, takie jak czerwień, żółć albo pomarańczowy mogą być dostrzegalne nawet przy zaawansowanej wadzie wzroku. Poczucie koloru może pomóc w komunikacji w mieszkaniu lub w wykonywaniu codziennych czynności przez seniora samodzielnie.

 

Podsumowując - neutralne kolory budzące skojarzenia z naturą są uważane za najlepszy wybór i faktycznie człowiek w ich otoczeniu czuje się najlepiej, takie odcienie dla seniora będą przyjazne - niedrażniące, uspakajające. Warto dodać do takiej gamy barwnej również akcenty kolorów mocniejszych, nie musi to być od razu jaskrawy kolor, ale np. ciemny granat, ciemna zieleń lub jeśli ktoś ma takie preferencje - ulubiony kolor użytkownika przestrzeni. Wcześniej wymienione naturalne i neutralne barwy są dobrą kanwą dla detali o mocniejszych kolorach. Na koniec sugerujemy pomyśleć o zaznaczeniu w mieszkaniu miejsc czy urządzeń istotnych dla funkcjonowania poprzez intensywniejszą, jedną barwę, jeśli osoba korzystająca z przestrzeni ma problemy ze wzrokiem.

NALEŻYMY DO

SAZ

KONTAKT

Ad Senior Plus sp. z o.o. sp. k.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Chciałabym serdecznie podziękować za dotychczasową udaną współpracę, bardzo dobry kontakt z firmą, pomoc i wsparcie w trudnych chwilach. Dziękuję za dobre rady, udane zlecenia, trafnie dobrane oferty do moich oczekiwań i doświadczenia. Dziękuję za dołożenie wszelkich starań, aby wyjazdy okazały się udane!

Małgorzata (województwo lubuskie)