Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Język niemiecki - ciekawostki

Język niemiecki - ciekawostki

 

 

 

 

 

Język niemiecki to język pochodzący z zachodniej grupy języków germańskich rodziny indoeuropejskiej, do których należy także angielski czy niderlandzki.

            Językiem niemieckim posługuje się obecnie około 130 milionów osób. Skąd aż tak duża liczba? Niemiecki jest językiem urzędowym oczywiście w Niemczech, ale także w Austrii, Belgii, Liechtensteinie, Luksemburgu, Szwajcarii, oraz w niektórych rejonach np. Włoch ( Trydent – Góra Adyga). Oprócz tego znaczne skupiska użytkowników tego języka są m.in. w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Kanadzie, Francji czy Argentynie.

            Pod względem gramatycznym dla Polaków niemiecki nie jest trudnym językiem, ponieważ odmiana rzeczowników następuje tylko przez 4 przypadki, czasownik też jest mniej odmieniany niż w języku polskim i w dodatku zawsze stoi na drugim miejscu w zdaniu (z wyjątkiem zdań pytających), ale kłopot może sprawiać przede wszystkim ortografia i fonetyka. W alfabecie niemieckim występują takie głoski jak “ä”, “ö”, “ß” czy “ü”, których w polskim słowie pisanym się nie spotyka.

            Na Polakach największe wrażenie, a czasem i zdziwienie wywołuje często słowotwórstwo niemieckie. Wyrazy złożone, w które obfituje ten język są czasem niezwykle długie i trudne do wymówienia przez osoby nieużywające języka niemieckiego, na co dzień. Za najdłuższe słowo w mowie niemieckiej uznaje się “Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft“ - wyraz składający się z aż 81 liter! Tłumaczymy go, jako “Stowarzyszenie Podległych Urzędników Głównego Biura Konserwacji (w ramach) Dunajskiej Spółki Wysyłkowej Przewożącej Produkty Statkami Parowymi”. Brzmi to imponująco, a to nie jedyny “gigant słowny” w tym języku.

Można też usłyszeć o: “Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz”, co w tłumaczeniu oznacza “Ustawa o Etykietowaniu Mięsa Wołowego i Delegowaniu Nadzoru”. To słowo liczące 63 litery! Istnieją także trochę krótsze “słowa-giganty” na przykład “Fernsehgerätreparaturwerkstatt” czyli “Warsztat naprawy komputerów”, który nie brzmi już tak przerażająco, ale nadal budzi niepewność w wymowie. Tłumacze tak długie słowotwórcze wytwory muszą rozczłonkowywać na pojedyncze wyrazy, by znaleźć sens całego słowa!

            Język niemiecki jest jednym z najczęściej używanych języków świata - znajduje się na 13. pozycji w rankingu pod względem ilości użytkowników tego języka. Ta klasyfikacja portalu Ethnologue z 2017 roku wskazuje, że dla aż 77 milionów ludzi jest to mowa ojczysta, 53 miliony - to ci, którzy się go uczą na różnych poziomach. Najwięcej osób języka niemieckiego uczy się w Europie. Po angielskim, niemiecki jest drugim najczęściej używanym językiem w UE.

 

 

 

 

 

KONTAKT

Ad Senior sp. z o. o.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Chciałabym serdecznie podziękować za dotychczasową udaną współpracę, bardzo dobry kontakt z firmą, pomoc i wsparcie w trudnych chwilach. Dziękuję za dobre rady, udane zlecenia, trafnie dobrane oferty do moich oczekiwań i doświadczenia. Dziękuję za dołożenie wszelkich starań, aby wyjazdy okazały się udane!

Małgorzata (województwo lubuskie)