Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Świąteczne jarmarki

Świąteczne jarmarki

Elementem rozpoznawczym niemieckich miast w okresie świątecznym są, sławne na całym świecie, jarmarki bożonarodzeniowe. Są w Niemczech tak popularne, że wydaje się, że niemal każde miejsce, nieważne jak małe, zamienia swój główny rynek w morze złotych światełek, serwuje świąteczne smakołyki i grzane wino, organizuje świąteczne śpiewy i bajkowe atrakcje dla najmłodszych. Tradycja odwiedzenia jarmarków jest tutaj powszechna.

 

Tradycja jarmarków sięga już średniowiecza - początkowo były one okazją do zrobienia zapasów na zimę, kupienia świątecznych specjałów, miejscem spotkań towarzyskich czy po prostu sposobem przyjemnego spędzenia czasu.

 

Gdzie znajdziesz najsławniejsze jarmarki w niemieckich miastach?

 

Jarmark „Christkindlesmarkt” w Norymberdze

Charakterystyczną tradycją norymberskiego „Christkindesmarkt” jest ogłaszanie jego rozpoczęcia przez Dzieciątko:  co dwa lata mieszkańcy miasta głosują, który mały mieszkaniec miasta, będzie w danym roku wybrany na Dzieciątko i będzie mógł nosić biało-złotą szatę, długą blond perukę i wypowiedzieć charakterystyczne słowa: „Das Christkind lädt zu seinem Markte ein, und wer da kommt, der soll willkommen sein!“

Typowym przysmakiem, który możemy skosztować jest oczywiście piernik norymberski, który jest sprzedawany na wielu biało-czerwonych stoiskach. Dzieci mogą na stworzyć własnoręcznie świąteczne ozdoby i wypieki oraz wykazać się kreatywnością w mieszczącej się tam świątecznej piekarni i warsztacie świec.

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Lubece 

Jarmark w Lubece ma niepowtarzalny klimat - na starym mieście, wśród wpisanych na listę UNESCO zabytkowych kamienic i spichlerzy znajdziesz morze światełek. Słowo „morze” jest tutaj nieprzypadkowe, gdyż charakterystyczną cechą tego wydarzenia jest motyw morski - ta część jarmarku zlokalizowana jest w historycznej żeglarskiej dzielnicy Koberg.

W Lubece można spróbować lubeckiego marcepanu i gorącego rumu.

 

Striezelmarkt w Dreźnie

Najsłynniejszy jarmark w Dreźnie odbywa się w środku zabytkowego starego miasta na rynku. Został założony w 1434 r., dzięki czemu jest jednym z najstarszych jarmarków bożonarodzeniowych. Można na nim zobaczyć najwyższą na świecie szopkę o wysokości 14,62 m.

Tradycją rozpoczynającą jarmark jest przygotowywanie ogromnego Stollen (świątecznego ciasta), które waży około 3 ton! Do jego pokrojenia, na rynku Altmarkt, potrzeba gigantycznego noża o długości prawie 2 metrów. Na pobliskim dziedzińcu zamkowym organizowany jest jarmark w stylu średniowiecznym, na którym wystawiają się rzemieślnicy i żonglerzy.

Warto skosztować tutaj tradycyjnej strucli, a także zakupić rękodzieło sztuki snycerskiej z Rudaw, takie jak świąteczne piramidy, dziadki do orzechów i drewniane figurki na kadzidełka (Räuchermännchen).

 

Frankfurcki Jarmark Bożonarodzeniowy

Wyjątkową tradycją rozpoczynającą frankfurcki jarmark jest Frankfurter Stadtgeläute czyli bicie miejskich dzwonów kościelnych w sobotę przed 1. niedzielą adwentu: o zmierzchu, najpierw jeden po drugim, a potem wszystkie naraz, rozbrzmiewają dźwięki 50 dzwonów z dziesięciu kościołów.

We Frankfurcie warto spróbować marcepanowych ciasteczek (Bethmännchen) i gorącego wina jabłkowego.

 

To tylko kilka z organizowanych jarmarków w Niemczech- na pewno znajdziesz też jakiś w swojej okolicy.

NALEŻYMY DO

SAZ

KONTAKT

Ad Senior Plus sp. z o.o. sp. k.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Bardzo dobra firma, uczciwa i solidna, godna polecenia. Wynagrodzenie zawsze w terminie, składki odprowadzane do ZUS-u od średniej krajowej, karta EKUZ, stały kontakt z szefem, który zawsze służy pomocą w razie problemu. Współpraca układa nam się bez zarzutu, mogę każdemu polecić tę firmę z pełną odpowiedzialnością. Pracuję już drugi rok i jestem bardzo zadowolona.

Emiliana z okolic Bydgoszczy