Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Projektowanie wnętrz dla osób starszych - łazienka

Projektowanie wnętrz dla osób starszych - łazienka

Łazienka to pomieszczenie niezbędne w każdym mieszkaniu. Użytkownicy, bez względu na swoją kondycję powinni móc bezproblemowo korzystać ze wszystkich urządzeń sanitarnych i czuć się komfortowo w trakcie dbania o swoją higienę.

 

Współcześnie projektanci starają się tworzyć takie przestrzenie sanitarne, które będą uniwersalnie dostępne dla każdej osoby. Żyjąc w starzejącym się społeczeństwie ważne jest uwzględnienie potrzeb osób starszych również w takich przestrzeniach, biorąc pod uwagę, że pogorszenie kondycji fizycznej może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku.

W mieszkaniach i domach prywatnych łazienka często jest dość małym pomieszczeniem, w dodatku zdarza się, że bez okna, ze względu na to, że przepisy budowlane nie nakazują umieszczania go w takich pomieszczeniach, jak więc sprawić, by tak mała przestrzeń spełniała swoją funkcję i była inkluzywna dla starszych użytkowników?

Warto zadać sobie pytanie: z jakimi trudnościami zmaga się na co dzień osoba starsza, do której będziemy łazienkę dostosowywać? W dodatku powinno się myśleć perspektywicznie, o potencjalnych schorzeniach czy pogorszeniu kondycji, które mogą wystąpić w przyszłości. Osoby starsze, często zmagają się z pogorszeniem wzroku, słuchu, wydolności fizycznej, zdarza się, że cierpią z powodu drżenia kończyn, bólu przy poruszaniu, czy problemami z pamięcią. Poniżej proponujemy kilka rozwiązań projektowych, które mogą ułatwić seniorom korzystanie z łazienki:

  •  Aby zapobiec potencjalnym kontuzjom i wypadkom warto zadbać o antypoślizgową podłogę, albo gdy nie mamy takiej możliwości zastosować chociaż maty przeciwpoślizgowe w newralgicznych miejscach jak np. pod prysznicem czy przy toalecie.
  • Jeśli jest taka możliwość warto zastosować ogrzewanie podłogowe w łazience, zwiększy to komfort korzystania z przestrzeni.
  • Z uwagi na pogarszającą się pamięć osób starszych, demencję czy chorobę  Alzheimera korzystnie będzie zamontować krany z czujnikiem ruchu zamiast kurków. Dzięki takiemu zabiegowi można zapobiec marnowaniu wody czy zalaniu w przypadku, gdy osoba zmagająca się z problemami z pamięcią zapomni o zakręceniu kranu.
  • Ważnym elementem wyposażenia łazienki jest wybranie prysznica bez brodzika, bez progu tylko z odpływem. Jeśli możliwe jest wybranie takiego urządzenia będzie to dla seniora o wiele wygodniejsza i bezpieczniejsza opcja niż wanna czy prysznic brodzikowy. Powinno się także zadbać o miejsce do siedzenia pod prysznicem. Kabinę można wybrać z drzwiami przesuwnymi o ile jest miejsce.
  • Drzwi przesuwne można zastosować również w otworze drzwiowym do łazienki. Takie drzwi wymagają mniej siły do otwarcia i oszczędzają miejsce w pomieszczeniu.
  • Przy sedesie, pod prysznicem lub w innych miejscach, gdzie wydaje się to konieczne można zamontować uchwyty wspomagające korzystanie z urządzeń sanitarnych. Na deskę sedesową warto także dodać nakładkę dla osób starszych, która ułatwia siadanie na armaturze. Można także z podobnych pobudek jak przy automatycznym kranie rozważyć automatyczną spłuczkę w toalecie.
  • Poręcze lub uchwyty przy armaturze łazienkowej mogą znacznie podnieść wygodę poruszania się po łazience. Takie poręcze powinny się znaleźć przede wszystkim pod prysznicem oraz przy toalecie. Najlepiej jest zdecydować się na uchwyty po obu stronach miski ustępowej ze względu na większy komfort, wbrew pozorom trudno jest skorzystać z toalety i się z niej podnieść przy pomocy tylko jednej poręczy, przy bezwładności lub niepełnosprawności dolnej partii ciała. Uchwyty można zamontować również przy umywalce.
  • Ze względu na pogarszający się wzrok użytkownika przestrzeni można użyć w istotnych miejscach np. przy kranie, kontrastowego koloru, który będzie wyraźniej się wyodrębniał z tła.

Powyżej przedstawiliśmy kilka rozwiązań, które mogą pomóc w urządzeniu łazienki dla osoby starszej. Warto pamiętać, że trzeba wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby seniora i jego ewentualnych współlokatorów. Na rynku znajduje się wiele udogodnień, które można dodać w domowym sanitariacie, a w razie potrzeby zachęcamy do skorzystania z usług architekta wnętrz.

NALEŻYMY DO

SAZ

KONTAKT

Ad Senior Plus sp. z o.o. sp. k.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Chciałabym serdecznie podziękować za dotychczasową udaną współpracę, bardzo dobry kontakt z firmą, pomoc i wsparcie w trudnych chwilach. Dziękuję za dobre rady, udane zlecenia, trafnie dobrane oferty do moich oczekiwań i doświadczenia. Dziękuję za dołożenie wszelkich starań, aby wyjazdy okazały się udane!

Małgorzata (województwo lubuskie)