Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Poznaj niemieckie landy - Turyngia

Poznaj niemieckie landy - Turyngia

Turyngia - stosunkowo mały land w środkowo-wschodnich Niemczech, którego nazwa pochodzi od niemieckiego plemienia Turyngów niegdyś zamieszkującego te tereny. Na pierwszy rzut oka Turyngia nie wyróżnia się niczym szczególnym, jednak to właśnie tutaj, wiele lat temu mieszkali i tworzyli światowej sławy kompozytorzy, poeci i filozofowie mający znaczący wpływ na rozwój kultury. 

Stolicą landu jest Erfurt, miasto założone w 742 roku liczące obecnie ponad 200 tysięcy mieszkańców. Głównymi atrakcjami miasta są dwa stojące obok siebie kościoły - Mariendom i kościół św. Seweryna położone na Placu Katedralnym. W mieście znajduje się również klasztor augustianów, w którym mieszkał Marcin Luter. Zaledwie 20 kilometrów na wschód od Erfurtu znajduje się Weimar - niewielkie miasto, w którym ponad 200 lat temu zaczęły osiedlać się wybitne osoby związane z kulturą. Pod koniec XVIII wieku do Weimaru przeprowadzili się Johann Wolfgang von Goethe - znany przedstawiciel literatury niemieckiej, a parę lat później jego przyjaciel Friedrich Schiller - niemiecki poeta i filozof. Uczeni wspólnie założyli teatr w Weimarze, którym kierował Goethe. Dziś w Weimarze możemy zwiedzić domy zarówno Schillera jak i Goethego oraz zobaczyć ich wspólny pomnik przed budynkiem teatru. Kilkanaście lat po śmierci obu uczonych do Weimaru przybył węgierski kompozytor Ferenc Liszt, który za wszelką cenę chciał odmieć obraz miasta jak dotąd utożsamianego z twórczością literacką i uczynić je nieco bardziej związanym z muzyką. Następnie do Weimaru zaczęli sprowadzać się malarze i architekci, którzy założyli tam ruch artystyczny Bauhaus. Ze względu na ogromne nagromadzenie wybitnych postaci związanych z kulturą i sztuką, w 1999 roku UNESCO wybrało Weimar jako kulturalną stolicę Europy. 

Kolejnym interesującym miastem Turyngii jest położone w zachodniej części landu Eisenach, znane głównie jako miejsce narodzin niemieckiego kompozytora Jana Sebastiana Bacha. W mieście można zwiedzić jego dom urodzenia. Oprócz tego w Eisenach znajduje się powstały w 1067 roku zamek Wartburg będący jednym z niemieckich symboli narodowych, wpisany na listę UNESCO. 

Oprócz walorów kulturalnych, warto wspomnieć o bogactwie przyrodniczym Turyngii. Nie bez powodu land ten nazywany jest "zielonym sercem Niemiec". W Turyngii leży największy na terenie Europy kompleks lasów liściastych czyli Park Narodowy Hainich. A tuż obok Eisenach rozpościera się Las Turyński będący łagodnym pasmem górskim przez które biegnie szlak górski Rennsteig uznawany za najstarszy i najbardziej znany w Niemczech. Długość szlaku wynosi prawie 170 kilometrów. Jest on stosunkowo łatwy i dostępny praktycznie dla każdego. Jednak oprócz pieszych wędrówek, Turyngia jest też świetnym miejscem dla miłośników sportów zimowych. Głównym ośrodkiem tego typu jest Oberhof znany z konkursów skoków narciarskich, ale także kombinacji norweskiej czy biathlonu. 

A na koniec ciekawostka. Czy wiedzieli państwo, że to właśnie w Turyngii znajduje się środek Niemiec? Dokładnie w północno-zachodniej części landu we wsi Niederdorla. 

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Państwa do odkrycia tego landu. Miłej podróży!

 

NALEŻYMY DO

SAZ

KONTAKT

Ad Senior Plus sp. z o.o. sp. k.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Chciałabym serdecznie podziękować za dotychczasową udaną współpracę, bardzo dobry kontakt z firmą, pomoc i wsparcie w trudnych chwilach. Dziękuję za dobre rady, udane zlecenia, trafnie dobrane oferty do moich oczekiwań i doświadczenia. Dziękuję za dołożenie wszelkich starań, aby wyjazdy okazały się udane!

Małgorzata (województwo lubuskie)