Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Poznaj niemieckie landy - Szlezwik-Holsztyn i Hamburg

Poznaj niemieckie landy - Szlezwik-Holsztyn i Hamburg

Tym razem odwiedzimy dwa niemieckie landy: Najbardziej na północ wysunięty kraj związkowy Szlezwik-Holsztyn, i przylegający do niego od południa Hamburg będący osobnym landem.

Szlezwik-Holsztyn powstał z połączenia dwóch regionów Półwyspu Jutlandzkiego - Szlezwiku i Holsztynu. Land otoczony jest wodami Mórz Północnego i Bałtyckiego, a od północy graniczy bezpośrednio z Danią. Land znany jest głównie jako cel turystyczny ze względu na piękne, szerokie plaże piaszczyste, wydmy oraz charakterystyczne czerwono-białe latarnie morskie.

W obszar landu wchodzą również Wyspy Północnofryzyjskie z których największa jest Sylt. Obszar między stałym lądem, a wyspami nazywany jest Morzem Wattowym i w 2009 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako Park Narodowy Szlezwicko-Holsztyński Morza Wattowego. Uważa się, że nazwa tego morza pochodzi od holenderskiego słowa "wad" znaczącego "błoto" ponieważ podczas odpływów można przespacerować się błotnistym dnem tego akwenu. 

Stolicą landu jest Kilonia (niem. Kiel) leżąca nad Zatoką Kilońską. Jest to idealne miasto dla miłośników kultury morskiej. Kilonia może pochwalić się jednym z największych portów na Bałtyku jak i w całych Niemczech. Od 140 lat w połowie czerwca w Zatoce Kilońskiej organizowany jest Kieler Woche, którego główną atrakcją są regaty żeglarskie, jednak towarzyszą im również koncerty, festyny i parady. (Oprócz tego, w mieście funkcjonuje muzeum morskie, a zainteresowanym morskimi stworzeniami polecamy akwarium Geomar.) Będąc w Kilonii polecamy skosztować miejscowych przysmaków takich jak szprotki kilońskie, Rote Grütze - odpowiednik naszego kisielu z owocami, często podawany do lodów i ciast, czy Broken sööt - połączenie fasolki, groszku i boczku. Drugim co do wielkości miastem regionu jest Lubeka, nazywana "miastem siedmiu wież" ze względu na siedem wież pięciu gotyckich kościołów Lubeki położonych w centrum miasta. W Lubece przede wszystkim warto przespacerować się urokliwym starym miastem, które figuruje na liście UNESCO, zwiedzić kościół Mariacki i przejść przez bramę Holsztyńską. Trzecim co do wielkości miastem landu jest Flensburg. Miasto położone jest na granicy z Danią, w dużej mierze zaludnione przez mniejszość duńską. Co ciekawe, na terenie całego landu oprócz języka niemieckiego bardzo często można usłyszeć także język dolnoniemiecki, fryzyjski lub duński, szczególnie w rejonach Flensburga. Nieopodal tego miasta znajduje się renesansowy zamek Glücksburg zbudowany XVI wieku dla Jana Schleswig-Holstein-Sonderbourg, zdecydowanie wart odwiedzenia. 

Wolne miasto hanzeatyckie Hamburg - osobny land i drugie największe miasto w Niemczech. Metropolia leżąca nad Łabą kojarzona jest przede wszystkim z jednym z największych portów na świecie, jednak nie jest to jedyną wizytówką miasta. Hamburg może pochwalić się największymi na świecie spichlerzami z czerwonej cegły wpisanymi na listę UNESCO. Oprócz starej zabudowy, w Hamburgu warto również zobaczyć nowoczesny Elbphilharmonie - budynek filharmonii położony nad Łabą wyglądem nawiązujący do wzburzonych fal. Hamburg to również miasto z największą ilością mostów w Europie, a to dlatego, że całe miasto poprzeplatane jest licznymi kanałami, które w połączeniu z ceglano-szklaną zabudową tworzą niepowtarzalny klimat. Jeśli chodzi o hamburskie przysmaki, odwiedzając to miasto koniecznie należy spróbować bułki ze śledziem, zupy z węgorzem oraz Labskaus - potrawy z mięsa wołowego podawanego z jajkiem, burakiem, śledziem, cebulą i ogórkami konserwowymi. 

Tym smakowitym akcentem zapraszamy Państwa do podróży na północ Niemiec, wypoczynku na łonie natury oraz skosztowania tamtejszej kuchni regionalnej. 

NALEŻYMY DO

SAZ

KONTAKT

Ad Senior Plus sp. z o.o. sp. k.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Jako mój pracodawca pan Dariusz z firmy Ad Senior sp. z o.o. sp. k. w Zielonej Górze zawsze sprawdza się znakomicie. Nasza współpraca trwa już 4 lata, w ciągu tego czasu wiele razy mogłam liczyć na rzetelność i zaangażowanie ze strony pracodawcy. W razie problemów w czasie pracy pan Dariusz zawsze reaguje na zaistniałą sytuację, jest pod telefonem, nigdy nie odczułam pozostawienia mnie bez opieki. Firma jest solidna, skupiająca się na pracownikach i ich potrzebach. Jestem zadowolona ze współpracy i chętnie polecę tę firmę innym osobom.

Eugenia, opiekunka osób starszych z Zielonej Góry