Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Poznaj niemieckie landy - Saksonia

Poznaj niemieckie landy - Saksonia

Tym razem zapraszamy Państwa do urokliwej Saksonii, skrywającej w sobie perłę baroku - Drezno. Nie jest to jednak wszystko co oferuje ten region. Oprócz Drezna, znajdą tutaj Państwo mnóstwo urokliwych miasteczek, ale i również pięknych krajobrazów i mnóstwo historii. 

Saksonia leży we wschodniej części Niemiec. Graniczy z Polską i Czechami i to właśnie z tymi państwami dzieli Łużyce (niem. Lausitz) - krainę geograficzno-historyczną leżącą pomiędzy Kwisą a Łabą. Mówi się, że land ten słynie z wybornych win, ale i również z kawy. To właśnie tutaj, w Lipsku powstała pierwsza kawiarnia w Europie - Coffe Baum.

Największym miastem Saksonii jest Lipsk (niem. Leipzig). Miasto słynie z Targów Lipskich (niem. Leipziger Messe) oraz jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie, na którym studiowała niemiecka kanclerz Angela Merkel. Odwiedzając Lipsk warto przespacerować się starym miastem, wejść do kościoła Św. Tomasza i odwiedzić muzeum Jana Sebastiana Bacha, który żył i tworzył właśnie w tym mieście. Jednak stolicą Saksonii nie jest Lipsk lecz Drezno - miasto minimalnie mniejsze od Lipska, nazywane perłą baroku, przyciągające turystów swoim pięknem historycznych budowli. Oprócz starego miasta, kościoła Marii Panny, Zamku rezydencyjnego i pięknego parku Großer Garten, w Dreźnie warto odwiedzić również barokowy zespół architektoniczny Zwinger. Obecnie znajdują się tam muzeum porcelany jak i znana na całym świecie Galeria Obrazów Starych Mistrzów, w której można oglądać dzieła takich wybitnych twórców jak Canaletto, Rubens czy Rafael Santi. Tuż obok Zwingera znajduje się przepiękny neorenesansowy budynek Opery Sempera, w którym co roku odbywa się Noworoczny koncert muzyki klasycznej.

Planując wycieczkę do Drezna warto odwiedzić również urokliwe miasteczko Radebeul oddalone zaledwie parę kilometrów na północy zachód od centrum Drezna. Radebeul może pochwalić się sporą ilością winnic wraz z pięknymi domami winnymi oraz odrestaurowanym starym miastem. Będąc w tej okolicy, można zboczyć z trasy i zajechać do Moritzburga by zobaczyć elegancki barokowy pałac na wodzie wybudowany w 1546 roku dla księcia Maurycego Wettyna. Dalej na zachód, docieramy do Miśni (niem. Meißen) znanej głównie z produkcji porcelany. Porcelana miśnieńska jest produkowana od 1710 roku co czyni ją najstarszą porcelaną w Europie. Główną atrakcją Miśni jest późnogotycki i wczesnorenesansowy zamek Albrechtsburg znajdujący się w centrum miasta. 

Miłośnicy pięknych krajobrazów odwiedzający Saksonię również nie będą zawiedzeni. Tuż nieopodal Drezna, parę kilometrów na południowy wschód leży miasto Pirna uznawane za "bramę" Saskiej Szwajcarii (niem. Sächsische Schweiz). Malownicze miasto położone jest w dolinie Łaby, a tuż za nim rozciąga się niesamowity widok na park narodowy Sächsische Schweiz, będący częścią Gór Połabskich. Będąc tam polecamy przejść się szlakiem nazywanym Drogą Malarzy i bajkowym mostem Bastei prowadzącym do ruin zamku Neurathen. Miłośnicy historii mogą odwiedzić również twierdzę Königstein wznoszącą się 247 metrów nad Łabą.

Nie zapominajmy o części Saksonii tuż na granicy z Polską. Na pewno warte odwiedzenia jest Görlitz (po polskiej stronie Zgorzelec), będące najbardziej na wschód wysuniętym miastem Niemiec. Miasto sukienników, niegdyś leżące na szlaku handlowym, może pochwalić się pięknie odrestaurowanym starym miastem z mnóstwem urokliwych uliczek. Mówi się, że to właśnie w tym mieście znajduje się najwięcej zabytków spośród wszystkich niemieckich miast. Jest ich tam ok. 4000. Inną atrakcją na granicy polsko-niemieckiej jest Park Mużakowski (niem. Muskauer Park) położony w uzdrowiskowej miejscowości Bad Muskau. Przepiękny park o powierzchni ponad 700 hektarów rozciągający się po obu stronach Nysy łużyckiej w 2004 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Państwa do odwiedzenia tego niesamowicie ciekawego rejonu tuż przy granicy z Polską. Do zobaczenia w Saksonii! 

 

NALEŻYMY DO

SAZ

KONTAKT

Ad Senior sp. z o. o.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Bardzo dobra firma, uczciwa i solidna, godna polecenia. Wynagrodzenie zawsze w terminie, składki odprowadzane do ZUS-u od średniej krajowej, karta EKUZ, stały kontakt z szefem, który zawsze służy pomocą w razie problemu. Współpraca układa nam się bez zarzutu, mogę każdemu polecić tę firmę z pełną odpowiedzialnością. Pracuję już drugi rok i jestem bardzo zadowolona.

Emiliana z okolic Bydgoszczy