Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Poznaj niemieckie landy - Saara

Poznaj niemieckie landy - Saara

Saara - Niewielki niemiecki land powstały po I Wojnie Światowej, który zamieszkuje niecały milion mieszkańców. Jego nazwa pochodzi od rzeki Saary. Land położony jest na zachodzie kraju na granicy z Francją i Luksemburgiem. Właśnie przez bliskość francuskiej granicy duży odsetek mieszkańców tego landu mówi zarówno po niemiecku jak i po francusku. Oprócz tego region jest uznawany za jeden z najbardziej uprzemysłowionych rejonów Niemiec ze względu na wydobycie węgla kamiennego, wysokorozwinięty przemysł maszynowy oraz elektrotechniczny jak i hutnictwo żelaza. To właśnie w tym kraju związkowym produkowane są samochody marki Ford.

Stolicą landu jest Saarbrücken, miasto położone nad rzeką Saarą, bezpośrednio na granicy z Francją. Miasto powstało z połączenia trzech miejscowości Saarbrücken, Sankt Johann i Malstatt-Burbach. We współczesnym Saarbrücken warto zobaczyć kamienny most na rzece Saara wybudowany w XVI wieku, barokowy kościół ewangelicki Ludwigskirche, kształtem przypominający krzyż grecki, oraz stary ratusz miejski, również w stylu barokowym. Przechadzając się po mieście warto wstąpić do jednej z lokalnych restauracji by skosztować jedzenia typowego dla tego regionu. Mowa tutaj oczywiście o Dibbelabbes - zapiekance z ziemniaków, pora i suszonego mięsa podawanej zazwyczaj z musem jabłkowym. 

Zaledwie 10 kilometrów na zachód od stolicy Saarlandu leży miasto Völklingen, gdzie znajduje się huta żelaza wpisana na listę UNESCO. Dzisiaj obiekt służy głównie jako miejsce imprez kulturalnych, koncertów i wystaw sztuki, jednak przez ponad 100 lat, do 1986 roku huta prężnie działała i była największym kompleksem przeróbki stali w Niemczech. A dla zainteresowanych innymi obiektami, które kiedyś przyczyniły się do rozwoju przemysłu w tym regionie, polecamy również wybrać się na wschód landu do Homburga, gdzie można zwiedzić Schlossberghöhlen, czyli sieć XVII-wiecznych kopalni piasku.

W Saarlandzie, oprócz atrakcji związanych z przemysłowym charakterem tego rejonu, można również doświadczyć uroków natury. Jako że region Saary obejmuje południowy skraj gór Hunsrück, stanowi on idealne miejsce na piesze wędrówki. Szczególnie polecany jest szlak pieszy o różnych poziomach trudności Saar-Hunsrück obejmujący północną część landu od granicy z Francją i Luksemburgiem w miejscowości Perl, ciągnący się aż do Hunsrück w Nadrenii-Palatynacie. Na drugim etapie tego szlaku, w okolicach miejscowości Mettlach, natknąć się można na meander rzeki Saary, tzw. wielki zakręt, który najlepiej obserwować ze specjalnego punktu widokowego Baumwipfelpfad Saarschleife, czyli tzw. ścieżki w koronach drzew.

To już koniec naszej wycieczki po Saarlandzie. Mamy nadzieję, że choć trochę zaciekawiliśmy Państwa tym co kryje Saarland i już w krótce obiorą Państwo kierunek właśnie na zachodnie rejony Niemiec. 

 

NALEŻYMY DO

SAZ

KONTAKT

Ad Senior Plus sp. z o.o. sp. k.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Jako mój pracodawca pan Dariusz z firmy Ad Senior sp. z o.o. sp. k. w Zielonej Górze zawsze sprawdza się znakomicie. Nasza współpraca trwa już 4 lata, w ciągu tego czasu wiele razy mogłam liczyć na rzetelność i zaangażowanie ze strony pracodawcy. W razie problemów w czasie pracy pan Dariusz zawsze reaguje na zaistniałą sytuację, jest pod telefonem, nigdy nie odczułam pozostawienia mnie bez opieki. Firma jest solidna, skupiająca się na pracownikach i ich potrzebach. Jestem zadowolona ze współpracy i chętnie polecę tę firmę innym osobom.

Eugenia, opiekunka osób starszych z Zielonej Góry