Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Poznaj niemieckie landy - Nadrenia Północna-Westfalia

Poznaj niemieckie landy - Nadrenia Północna-Westfalia

Nadrenia, jako kraina historyczna formalnie dzieli się na dwa landy: Nadrenię Północną-Westfalię (niem. Nordrhein-Westfalen), będącą najbardziej uprzemysłowionym landem w Niemczech, oraz na dużo mniejszą i spokojniejszą Nadrenię-Palatynat (niem. Rheinland-Pfalz). Dzisiaj przyjrzymy się tej pierwszej. 

Nadrenia Północna-Westfalia to land położony w zachodniej części Niemiec, bezpośrednio graniczący z Holandią i Belgią. W regionie tym oprócz klasycznego języka niemieckiego, spotkać się można także z językiem dolnosaksońskim, używanym również na terenie innych landów w północno-zachodnich Niemczech jak i w Holandii. 

Według danych statystycznych, Nadrenia Północna-Westfalia jest najgęściej i najliczniej zaludnionym landem ze względu na dużą liczbę aglomeracji miejskich. Mieszka tam niespełna 18 milionów mieszkańców. Land ten wyróżnia się również największym skupiskiem Polonii w Niemczech. Największym miastem tego regionu, liczącym ponad milion mieszkańców, jest Kolonia. Monumentalna katedra wznosząca się w centrum tego miasta przyciąga turystów z całego świata. Ta gotycka budowla, której oficjalna nazwa brzmi Hohe Domkirche St. Peter und Maria, jest trzecim najwyższym kościołem na świecie. Katedra jest również miejscem spoczynku polskiej królowej Rychezy Lotaryńskiej - żony Mieszka II. W Kolonii, oprócz katedry warto zobaczyć stare miasto i przespacerować się bulwarami Renu. A miłośnikom karnawału i dobrej zabawy polecamy odwiedzić Kolonię w Rosenmontag - poniedziałek przed środą popielcową. Tego dnia miasto oferuje przeróżne parady karnawałowe, zabawy zapustne i uliczne widowiska. Jednak to nie Kolonia jest stolicą tego zachodniego landu lecz Düsseldorf, określany również mianem niemieckiej stolicy mody. Miasto bardzo artystyczne, mogące pochwalić się imponującą architekturą, wszechobecną sztuką uliczną i licznymi muzeami m.in. sztuki. Gdy dopadnie nas głod podczas zwiedzania Düsseldorfu, można posilić się regionalnym specjałem Himmel un Ääd czyli kiełbasą z puree ziemniaczanym i musem jabłkowym lub spróbować kuchni japońskiej, ponieważ to właśnie Düsseldorf z pośród wszystkich niemieckich miast zamieszkuje najliczniejsza grupa Japończyków. Będąc w tym landzie koniecznie należy zajrzeć do Bonn - miasta bardzo ważnego historycznie. To właśnie w Bonn urodził się genialny kompozytor Ludwig van Beethoven i to właśnie to miasto było stolicą Republiki Federalnej Niemiec (RFN). Natomiast na granicy z Holandią i z Belgią leży Akwizgran (niem. Aachen) - miasto, które w VII wieku Karol Wielki wybrał na swoją siedzibę. 

Dla osób preferujących harmonie natury od zgiełku miast, Nadrenia Północna-Westfalia również ma coś do zaoferowania. Miłośnicy pieszych wędrówek mogą wybrać się do Lasu Teutoburskiego, gdzie zobaczyć można kompleks skał Externsteine, w przeszłości wykorzystywanych jako miejsce kultu religijnego. Można też skorzystać z bogactwa natury Parku Narodowego Eifel znajdującego się w południowo-zachodniej części tego landu. Oprócz tras pieszych, są tam również trasy rowerowe, jeździeckie, a nawet, przy odpowiednich warunkach, wyznaczone są trasy dla narciarzy biegowych. Jednak Park Narodowy Eifel słynie przede wszystkim z tego, że w nocy, przy dobrej widoczności widać z niego Drogę Mleczną. 

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Państwa do bliższego poznania Nadrenii Północnej-Westfalii!

 

NALEŻYMY DO

SAZ

KONTAKT

Ad Senior sp. z o. o.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Chciałabym serdecznie podziękować za dotychczasową udaną współpracę, bardzo dobry kontakt z firmą, pomoc i wsparcie w trudnych chwilach. Dziękuję za dobre rady, udane zlecenia, trafnie dobrane oferty do moich oczekiwań i doświadczenia. Dziękuję za dołożenie wszelkich starań, aby wyjazdy okazały się udane!

Małgorzata (województwo lubuskie)