Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Poznaj niemieckie landy - Nadrenia-Palatynat

Poznaj niemieckie landy - Nadrenia-Palatynat

Druga administracyjna część Nadrenii to malownicza Nadrenia-Palatynat (niem. Rheinland-Pfalz). Land choć nie za wielki, jest niezwykle ciekawy historycznie, kulturowo i przyrodniczo. To właśnie tutaj znajdziemy najstarsze niemieckie miasto, ale i najmłodszy niemiecki park narodowy! Wina uprawiane w tym landzie, na zboczach dolin Renu i Mozeli stanowią ponad 2/3 produkcji niemieckich win! 

Nadrenia-Palatynat leży w zachodniej części Niemiec. Graniczy on z Francją, Belgią i Luksemburgiem. Przepływają przez nią dwie znaczące rzeki - Ren i Mozela, które łączą się w Koblencji, gdzie Mozela wpływa do Renu. Nie spotkamy tu dużych miast. Największym ośrodkiem miejskim jest Mainz (pol. Moguncja) licząca nieco ponad 200 tysięcy mieszkańców. Miasto położone jest nad Renem i znajduje się na przeciw Wiesbaden - stolicy Hesji położonej po przeciwnej stronie Renu. W czasach Cesarstwa Rzymskiego Mainz było stolicą Arcybiskupstwa Mainz, dzisiaj jest stolicą landu Nadrenia-Palatynat. Miasto uznawane jest za kolebkę drukarstwa, ponieważ to właśnie stąd pochodzi Johannes Gutenberg - wynalazca druku i to tutaj wydrukował pierwszą Biblię, którą można oglądać w Muzeum Gutenberga. Oprócz tego, w Mainz warto odwiedzić katedrę Świętych Marcina i Szczepana, przespacerować się przepięknym starym miastem z budynkami z muru pruskiego oraz zobaczyć twierdzę Zitadelle Mainz gdzie zachowała się kolumna z czasów starożytnego Rzymu. Innym ciekawym miastem tego regionu wartym odwiedzenia jest Trier (pol. Trewir) - najstarsze miasto w Niemczech. Trier został założony przez Rzymian 16 lat p.n.e. i do dzisiaj cieszy się popularnością wśród turystów zainteresowanych historią tego miasta. W Trier można zobaczyć bramę Porta Nigra zachowaną z czasów rzymskich, ruiny term cesarskich zbudowanych ok. 300 roku dla cesarza Konstancjusza I, kościół Najświętszej Marii Panny czy katedrę Świętego Piotra. Wszystkie te zabytki znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Warto zajrzeć również do Bingen nad którym wznosi się zamek Klopp i skąd pochodzi święta Hildegarda. 

Miłośnikom natury i aktywnego wypoczynku z pewnością przypadnie do gustu Moseltal (pol. dolina Mozeli). Oprócz wielu szlaków pieszych i rowerowych, można tam również podziwiać winnice rozciągające się na zboczach doliny i liczne zamki, z których najbardziej znany jest zamek Eltz (zdjęcie u góry strony) oddalony nieco od głównego biegu rzeki. Amatorzy pieszych wędrówek również znajdą coś dla siebie w Hunsrück-Hochwald - najmłodszym niemieckim parku narodowym otwartym w 2015 roku. Park ten obejmuje część gór Hunsrück porośniętych głównie lasem bukowym i jodłami. Osobą preferującym wypoczynek nad wodą polecamy Laacher See - największe jezioro w tym regionie znajdujące się w górach Eifel. Oprócz zabawy nad wodą, można też udać się na spacer po okolicy i zajrzeć do Opactwa Maria Laach - klasztoru benedyktyńskiego założonego w 1093 roku stanowiącego przykład sztuki romańskiej. 

Jak widzimy, Nadrenia-Palatynat różni się znacząco od Nadrenii Północnej-Westfalii stopniem zurbanizowania i krajobrazem. Jednak mimo wszystko, oba landy mają swój unikalny klimat i są warte zobaczenia!

NALEŻYMY DO

SAZ

KONTAKT

Ad Senior Plus sp. z o.o. sp. k.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Bardzo dobra firma, uczciwa i solidna, godna polecenia. Wynagrodzenie zawsze w terminie, składki odprowadzane do ZUS-u od średniej krajowej, karta EKUZ, stały kontakt z szefem, który zawsze służy pomocą w razie problemu. Współpraca układa nam się bez zarzutu, mogę każdemu polecić tę firmę z pełną odpowiedzialnością. Pracuję już drugi rok i jestem bardzo zadowolona.

Emiliana z okolic Bydgoszczy