Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Jak kontakt z naturą wpływa na zdrowie?

Jak kontakt z naturą wpływa na zdrowie?

 

 

 

 

 

 

Od zawsze słyszymy, że KONTAKT Z NATURĄ jest potrzebny i dobrze wpływa na zdrowie. W jaki sposób? Co daje człowiekowi przebywanie na łonie natury? Jak oddziałuje na zdrowie i dobrostan Seniorów, ale także na zdrowie każdego z nas?

 

Naukowcy Uniwersytetu w Exeter przeprowadzili w 2019 r. badanie, w którym wzięło udział prawie 20 000 osób. Wyniki jednoznacznie wskazały, że ludzie, którzy spędzają tygodniowo co najmniej 120 minut na łonie natury, znacznie częściej zgłaszają dobre zdrowie fizyczne i lepsze samopoczucie psychiczne. Sprawdza się to zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, starszych i młodszych dorosłych, w różnych grupach zawodowych i etnicznych, wśród osób mieszkających na obszarach bogatych i biednych, a nawet wśród osób z długotrwałymi chorobami lub niepełnosprawnością.

 

Przeprowadzone badanie nie wykazało różnic w zakresie długości pojedynczego przebywania w przestrzeni zielonej: może to być zarówno 2 godziny ciągiem, jak i rozłożone w czasie np. po 20 minut każdego dnia. Najwięcej korzyści daje jednak spędzenie w naturze cotygodniowo 200-300 lub więcej minut.

 

Oprócz lepszego zdrowia psychicznego i fizycznego kontakt z naturą pomaga w obniżeniu poziomu stresu, zrelaksowaniu się. Oglądanie piękna przyrody pozwala wyciszyć się, wzbudzić wdzięczność za piękno świata.

 

Często przestrzenie zielone są miejscem różnorodnych spotkań czy aktywności lokalnych społeczności. Zawieranie i podtrzymywanie znajomości może być ważne dla seniorów - czują się wówczas częścią grupy, co wpływa na polepszenie dobrostanu psychicznego.

 

Co więcej: kontakt z naturą dostarcza nowych bodźców, a co za tym idzie pomaga w ćwiczeniu zdolności poznawczych, takich jak spostrzeganie czy pamięć. Wydajność tych procesów spada wraz z wiekiem, dlatego, aby jak najdłużej utrzymać umysł w dobrej kondycji: specjaliści zalecają stymulowanie ich np. poprzez kontakt z różnorodnymi bodźcami.

 

Współcześnie coraz więcej naturalnych terenów zielonych, szczególnie w obrębie miast, przestało istnieć. Ukuto nawet pojęcie “zespołu deficytu natury” odnoszące się do zmniejszenia ilości czasu spędzanego na dworze wśród ludzi. Skutkuje to m.in. niedoborem witaminy D, wzrostem wskaźnika otyłości czy gorszym samopoczuciem. Mimo braku dużych, naturalnych terenów zielonych już przebywanie w parku, przy klombie czy skwerze może przynieść dobroczynne efekty.

 

Jak zastosować tą wiedzę w praktyce?

 

Postaraj się wprowadzić do codziennego planu dnia swojego Podopiecznego punkt “kontakt z naturą”. W zależności od kondycji i miejsca zamieszkania Seniora:

• pójdźcie na spacer do parku

• posadźcie kwiaty w przydomowej rabacie

• postawcie rośliny na parapecie

• usiądźcie na ławce przy domu i pooglądajcie drzewa

• otwórz okno w pokoju, lub wyjdźcie na balkon i zachęć do podziwiania okolicy

 

Uwaga! Seniorzy są bardziej wrażliwi na wysokie temperatury, ponieważ ich organizmy gorzej radzą sobie z oddaniem nadmiarowego ciepła. Zachęcamy, aby w letnich miesiącach, przebywanie na łonie natury odbywało się poza godzinami największego nasłonecznienia. Najkorzystniejszy będzie poranny spacer przed godziną 11:00, lub wieczorny, po 17:00.

 

 

Źródła:

strona internetowa: https://ziemianarozdrozu.pl/

artykuł: https://zdrowie.pap.pl/srodowisko/kontakt-z-natura-ma-lecznicze-dzialanie

wwf.pl https://www.wwf.pl/5-sposobow-w-jaki-natura-dba-o-twoje-zdrowie

Schneider-Skalska, G. (2003). Człowiek-Zdrowie-Natura. Środowisko Mieszkaniowe, (1), 81-83.

 

NALEŻYMY DO

SAZ

KONTAKT

Ad Senior Plus sp. z o.o. sp. k.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Jako mój pracodawca pan Dariusz z firmy Ad Senior sp. z o.o. sp. k. w Zielonej Górze zawsze sprawdza się znakomicie. Nasza współpraca trwa już 4 lata, w ciągu tego czasu wiele razy mogłam liczyć na rzetelność i zaangażowanie ze strony pracodawcy. W razie problemów w czasie pracy pan Dariusz zawsze reaguje na zaistniałą sytuację, jest pod telefonem, nigdy nie odczułam pozostawienia mnie bez opieki. Firma jest solidna, skupiająca się na pracownikach i ich potrzebach. Jestem zadowolona ze współpracy i chętnie polecę tę firmę innym osobom.

Eugenia, opiekunka osób starszych z Zielonej Góry