Facebook Ad Senior

48 662 247 973

info@adsenior.pl

Poznaj niemieckie landy - Dolna Saksonia i Brema

Poznaj niemieckie landy - Dolna Saksonia i Brema

Tym razem wybierzemy się na północ Niemiec, do dwóch landów - Dolnej Saksonii i Bremy będącej jednym z trzech niemieckich miast posiadających status landu. Mimo że Brema geograficznie leży w obrębie Dolnej Saksonii, od 1947 roku jest landem składającym się z dwóch miast - Bremy i oddalonego o ok. 50 km Bremerhaven. Jest to również najmniejszy niemiecki land. Podczas gdy Dolna Saksonia klasyfikowana jest jako drugi największy kraj związkowy. Przyjrzyjmy się bliżej tym regionom. 

Dolna Saksonia znajduje się na północy Niemiec i graniczy z Holandią. Dzięki dostępowi do Morza Północnego w administracyjny skład landu wchodzą również niektóre niemieckie wysypy, m.in. Wyspy Wschodniofryzyjskie. Nie jest to przypadek, że akurat ten land zamieszkuje duży odsetek Fryzów - ludu germańskiego osiedlonego na terenie Niemiec, Holandii oraz Danii. Oprócz tego Dolna Saksonia może pochwalić się bogatą infrastrukturą rowerową, której najlepszym przykładem jest droga rowerowa w dolinie Wezery, ciągnąca się na ponad 500 kilometrów. Stolicą Dolnej Saksonii jest Hanower - miasto niemieckiego uczonego Gottfrieda Wilhelma Leibniza, którego nazwiskiem zostały nazwane herbatniki Leibniz. Odwiedzając stolicę Dolnej Saksonii warto zobaczyć ceglany Stary Ratusz w stylu gotyckim zbudowany w 1410 roku i Nowy Ratusz zbudowany na początku XX wieku. Oprócz tego, warte uwagi są również przepiękny budynek Opery Hanowerskiej i ogrody królewskie Herrenhausen. A 20 kilometrów od Hanoweru można zwiedzić neogotycki zamek książąt hanowerskich - Marienburg. Niedaleko od stolicy tego landu, jedyne 30 kilometrów na południe leży miasto Hildesheim mogące pochwalić się aż dwoma obiektami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO - preromańskim kościołem św. Michała znanym z malowideł na drewnianym suficie i katedrą Mariacką w stylu romańskim. Miłośnikom sztuki polecamy podróż do Brunszwiku. Znajduje się tam Herzog Anton Ulrich-Museum (pol. Muzeum Księcia Antoniego Urlyka) posiadające jeden z największych i najstarszych zbiorów sztuki w Niemczech. Można tam podziwiać dzieła m.in Rubensa, Rembrandta czy Vermeera. Będąc w tych okolicach warto wstąpić również do Goslar. Miasto może pochwalić się urokliwą zabudową idealną na długi spacer wąskimi uliczkami. Oprócz tego, zaledwie parę kilometrów od zabytkowej starówki, na zboczu góry Rammelsberg znajduje się dawna kopalnia rud miedzi, cynku, srebra i ołowiu. Jest to jedyna kopalnia rudy na świecie, która pracowała nieprzerwanie przez ponad 1000 lat. Obiekt został wpisany na listę UNESCO, a dzisiaj funkcjonuje jako muzeum dostępne dla turystów z całego świata. 

Brema, najmniejszy land w Niemczech położony w dolnym biegu i ujściu rzeki Wezery. Jedno ze średniowiecznych wolnych miast handlowych Europy Północnej wchodzące w Związek Hanzeatycki (Wolne Miasto Hanzeatyckie Brema). Brema zachwyca piękną starówką i imponującym budynkiem dworca głównego. Na początku listopada odbywa się tu największy festiwal samby w Europie. Jednak miasto najlepiej odwiedzić tuż przed świętami, gdy wąskie uliczki przepełnione są bożonarodzeniowymi straganami, a w powietrzu unosi się aromat korzennych pierników i grzanego wina. W tym czasie można poczuć prawdziwie baśniową atmosferę miasta. Może to właśnie urok tego miasta zainspirował braci Grimm do napisania baśni "O czterech muzykantach z Bremy"? 

Mamy nadzieję, że wpis okaże się przydatny podczas Państwa podróży w te rejony.

 

NALEŻYMY DO

SAZ

KONTAKT

Ad Senior sp. z o. o.
ul. Zamkowa 6/3
65-086 Zielona Góra

email: info@adsenior.pl

REFERENCJE

Chciałabym serdecznie podziękować za dotychczasową udaną współpracę, bardzo dobry kontakt z firmą, pomoc i wsparcie w trudnych chwilach. Dziękuję za dobre rady, udane zlecenia, trafnie dobrane oferty do moich oczekiwań i doświadczenia. Dziękuję za dołożenie wszelkich starań, aby wyjazdy okazały się udane!

Małgorzata (województwo lubuskie)